Telefon kullanımı, karantina döneminde zirveye çıktı

Android Authority'nin yaptığı ankete göre akıllı telefon kullanıcılarının önemli bir kısmı, karantina sürecinde akıllı telefonlarını normalden daha fazla kullanmaya başladı.

Telefon kullanımı, karantina döneminde zirveye çıktı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle pek çok kişi evlerinden dışarı adım atmıyor. Bu durumda zaman geçirmek için yöneldiğimiz alternatifler arasında ise telefonlar önemli yer tutuyor. Hemen herkes için telefon artık kendilerini ayrı düşünemedikleri bir parçaları olmuş durumda.

Evde geçirdiğiniz süre içerisinde muhtemelen siz de telefonunuza daha çok zaman ayırdığınızı fark etmişsinizdir. Muhtemelen sosyal medyada harcadığınız zamanın arttığını düşünüyorsunuz. Peki gerçekten de durum böyle mi?

Webtekno’dan Emre Ömer Zehir’ in aktardığına göre  Android Authority, takipçilerine tek ve çok basit bir soru sordu: “Covid-19 süreci boyunca telefonunuzu ne kadar sık kullanıyorsunuz?” Soruya gelen cevaplar ise bir noktada malumun ilanı oldu.

Katılımcıların %55,62’si, telefonlarını normalden çok daha fazla kullandıklarını belirtirken, %36,93’lük bir kesim ise telefon kullanım oranlarında çok da bir değişim yaşamadıklarını söyledi. Telefon kullanımı azalanlar ise yalnızca % 7,45’te kaldı.
Ankete katılanların sayısı 700’e yakın olurken, insanların telefon kullanımını ciddi oranda arttırdıkları görüldü. Bu durum aslında çok da şaşırtıcı değil, zira koronavirüs nedeniyle evlere kapandığımız dönemde pek çoğumuz yapacak bir şey bulmakta zorlanıyor.

Bu araştırma en nihayetinde bir bilimsel makale değil, haliyle çok geçerli sonuçları yok. Yine de sonuçlar hakkında bir fikir yürütmemiz gerekecekse insanların en temel ihtiyaçlarından birinin sosyalleşmek olduğunu hatırlamakta fayda var.

Koronavirüs salgını nedeniyle insanlar son aylarda evlerinden çıkmıyor. Böylece salgının yayılma hızının azaltılması gerekiyor. Pek çok çalışan evden çalışıyor ve toplantılarını da internet üzerinden gerçekleştiriyor. Öğrenciler de uzaktan eğitim almaya başladı.

Akıllı telefonlara yönelik araştırmayı destekleyecek benzer rakamlar da daha önce Steam’den gelmişti. Oyun platformunda aynı anda oyun oynayan kişilerin toplam sayısı rekoru da her hafta sonu daha da gelişmişti.