Televizyonlar zor durumda…TÜRKSAT dolarda ısrarcı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından “Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik dönemde tüm vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL’ye çevirerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum” dedi ancak TÜRKSAT AŞ pandemi nedeniyle zor durumda olan yerel televizyon kanallarından dolarla uydu kira bedeli almakta ısrar ediyor.

Televizyonlar zor durumda…TÜRKSAT dolarda ısrarcı

TÜRKSAT AŞ’nin hesaplarının görüşüldüğü KİT Komisyonu’nda İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, yerel televizyon kanallarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Öztürk, özellikle pandemi nedeniyle reklam gelirlerinin neredeyse tamamını yitiren yerel televizyon kanallarının uydu kira bedellerinin dolar yerine TL üzerinden ödenmesi konusunda bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini sordu. 

TÜRKSAT AŞ’nin soruya verdiği yazılı yanıtta, güncel döviz kurlarındaki artış göz önünde bulundurularak TV ücretlerinin makul kur seviyelerinde sabitlenmesi uygulamasına devam edildiği belirtildi. Yayıncıların daha düşük ücretlerle yayın yapmasını sağlayacak MPEG-4 formatında yayın gibi yeni tarifeler oluşturulduğu belirtilen yanıtta “dolarla kiradan” vazgeçilemeyeceği savunuldu. 

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre yanıtta şöyle denildi: 

“Uydu projeleri kapsamında döviz bazında maliyetlerimiz ve yurtdışı kaynaklı döviz bazlı yükümlülüklerimiz bulunması nedeniyle, müşterilerine döviz bazlı tarife sunmak zorunda olan şirketimiz 2015 yılından itibaren devam eden sabit kur uygulaması kapsamında, varsa yayıncılarımızın geçmiş borçlarını da kapsayacak şekilde 2020 yılı içinde ABD Dolar kurunu aşagıdaki şekilde sabitlemiştir: Nisan ayında ortalama kur 6.83 TL iken 4.50 TL’ye sabitlenmiştir. Mayıs ayında ortalama kur 6.94 TL iken 5 TL’ye sabitlenmiştir. Haziran-eylül döneminde ortalama kur 7.47 TL’ye kadar çıkmış iken kur 5.60 TL’ye sabitlenmiştir. Ekim ve kasım dönemlerinde ise kur 7 TL olarak sabitlenmiştir.”