Temel Karamollaoğlu: Yeni ittifaklar çıkabilir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı'nı ve Cumhur İttifakı'nı değerlendirirken 'Genel seçimlere giderken elbette belki yeni ittifaklar çıkabilecek' dedi. Karamollaoğlu, yeni partilerin de bir ittifakta yer almak isteyeceklerini söyledi. 

Temel Karamollaoğlu: Yeni ittifaklar çıkabilir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtladı. SP lideri Karamollaoğlu konuşmasının bir bölümünde “yeni ittifaklar” çıkabileceği mesajını verdi. GazeteDuvar’ın aktardığına göre, Karamollaoğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘YENİ PARTİLER DE BİR İTTİFAKTA YER ALMAK İSTEYECEK’

Millet İttifakı bir koalisyon değil. Bu bir seçim ittifakı. Her partinin kendi programı var. Seçime giderken yüzde 10 barajı engel olduğu için biz böyle bir ittifakın içinde yer aldık. Bir de başkanlık sistemi Türkiye’ye tam uymadı, bunu değiştirmek için ittifakta yer aldık. Seçime giderken bu ittifak sağlandı. Şimdi her partinin kendi programı var. Mahalli seçimlere giderken Cumhur İttifakı şehirleri kendi aralarında paylaştı. Orada başka bir koalisyon gibi bir hava oluştu. Aynı şey Millet İttifakı’nda da oldu. Bazı yerlerde İYİ Parti, bazı yerlerde CHP girmedi. Ama biz Türkiye’nin bütün bölgelerinde seçime girdik. Onun için orada bir seçim ittifakından söz etmek doğru olmaz. Genel seçimlere giderken elbette belki yeni ittifaklar çıkabilecek. Ama iktidar bu ittifakını devam ettirmekte. Çünkü bu bir ittifak değil sadece, bir koalisyon gibi aynı zamanda. Çünkü Bahçeli; doğrudan doğruya bazı kararlarda etkili. Bazı tayinlerde etkili. Bu yüzden orada bir koalisyon var diyebiliriz. Cumhur İttifakı dışındakiler için zaman geldiğinde mutlaka o günkü siyasi şartlara göre ittifaklar yapılacaktır. Mutlaka ortaya çıkacak. Yeni patiler de de mutlaka bir ittifakta yer almak isteyecek. Seçime tek başına girmek istemeleri bana göre çok zayıf bir ihtimal.