Temel Kotil canlı yayında açıkladı: Yıl sonunda teslimatları başlıyor!

TUSAŞ tarafından geliştirilen Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA AKSUNGUR’un bu yıl sonunda kardeşi ANKA’nın yanında TSK envanterine giriyor.

Temel Kotil canlı yayında açıkladı: Yıl sonunda teslimatları başlıyor!

NTV canlı yayınına konuk olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil gerçekleştirilen projeler hakkında önemli bilgiler verdi:

“F35’in tüm gövdesini yapıyoruz herhangi bir uçağın her parçasını yapabiliriz. Ama para ürünlere sahip olup uçan uçakları gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu projeleri devletimiz sağlıyor. Arkamızda Atak 2 devlet veriyor. T52’yi öz kaynakla yapıyoruz. 300 milyon doları AR-GE’ye harcadık. Seneye bunu katı olacak. Gelirimizin yarısı argeye gidiyor. gerisi devletten geliyor. Bu lisansları da devlet için üretiyoruz.

“Milli Muharip Uçak için ayrı 3 bin kişilik hangar yapıyoruz. 2023’te hangardan çıkıyor 2025’te havaya çıkıyor. 2028’de de ilk versiyonunu teslim edeceğiz. Ayda 2 uçak, yılda 24 uçak teslim edeceğiz. Yıllık üretiminde yılda 2 milyar dolar ciro üretecek.

“Hürkuş eğitim uçağımızın 15 tane sözleşmemiz var Hava Kuvvetlerimizde. 2020’de teslimatlarımız başlayacak. Ağbisi Hürjet kendi kaynaklarımızla yapıyoruz 2022 ilk uçuş.

“Gökbey’den ayda 2 tane 2021’de seri üretime başlıyoruz. Türkler yapamaz demeyin Türkler yapar; dişli kutusu en küçük bir titreşim yapmadı bize sürpriz yaptı.

“AK Sungur İHA’yı teslimata başlıyoruz bu ay sonunda. Sungur doğan demek. Aksungur iki motorlu ve 750 kilo faydalı yük taşıyabiliyor. Öz kaynakla gerçekleştirdik bu projeyi.

“Yerli motor 1 yıl içinde gelecek. İsmail Bey açıkladı Antalya’da. Bütün bu üniteler Cumhurbaşkanlığına anında rapor ediliyor.

“En küçüğünden en büyüğüne kadar yerli olmak zorunda. Maşallah iyi bir ekosistem oluştu ve çok iyi gidiyoruz. Bizim bir 5 yıla ihtiyacımız var. Hepsi havada olacak.

“Anka ve Ak Sungur’un ardından bir çok projemiz var.

Uydu çalışmalarımız var. Avrupa’daki 4 büyük uydu entegrasyon sistemi test etme sisteminin biri bizde. Arjantinde bir şirketle 1 tonluk uydu yapma ortaklıkları kurduk. Dünyada ihalelere girdik uyduda. Biz uyducuyuz.”

AKSUNGUR MALE SINIFI İHA SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ

Gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taaruz görevlerini gerçekleştirebilen EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SINGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’dir. 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahiptir.

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde bulunan İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA Sistemi ile benzer aviyonik mimariye sahip ve aynı yer sistemlerini kullanan AKSUNGUR, 750 kg yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ile İHA ANKA Sistemi’nin yaklaşık 20.000 saatlik elektronik harp koşulları da dahil en zorlayıcı muharebe koşullarındaki uçuş tecrübesinin üzerine inşa edilmiştir.

 • Tam Otonom Operasyon
 • Çift Yedekli Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi
 • Çift Yedekli Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi
 • Çift Yedekli Elektrik Güç Üretim Sistemi
 • DO-178B Uyumlu Yazılım
 • DO-254 Uyumlu Donanım
 • Mevcut ANKA İHA Sistemleri ile Yer Kontrol İstasyonu ve Veri Linki uyumluluğu
 • Buzdan Koruma Sistemi
 • SATCOM ile Güneş Hattı Ötesi Operasyon Esnekliği
 • Link Kopması Durumunda Kalkış Yapılan Üsse Otonom Dönüş ve İniş Kabiliyeti
 • Katlanabilir İniş Takımı
 • Kompozit Yapı
 • Entegre Yakıt Tankı