TESEV: FETÖ, PKK ve HDP gibi Batı emperyalizminin aparatı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın TESEV’e 1 milyonun üzerinde “şartlı bağış”ta bulunması tartışılıyor. Veryansın TV’nin haberini “dikkat çekici, uyarı sinyali olmalı” sözleriyle değerlendiren eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Müdürü Bartu Soral TESEV’in FETÖ, PKK ve HDP gibi Batı emperyalizminin aparatı olduğunu vurguluyor.

TESEV: FETÖ, PKK ve HDP gibi Batı emperyalizminin aparatı

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün George Soros'un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı'nın finanse ettiği TESEV’e 1 milyon 186 bin 278 lira 15 kuruş tutarında şartlı bağışta bulunduğu ortaya çıktı.

Bağışın yapıldığı 8 Ekim 2018 tarihi; 15 Temmuz darbesinin ardından Türkiye’nin hem ekonomideki sorunlarla hem de yurt içi ve yurt dışında terörle mücadele ettiği döneme denk geliyor.

ABD ve AB’nin Türkiye karşıtlığının arttığı dönemde yapılan bu bağış, tartışmaları da beraberinde getirdi.

“Kurt Kapanı” ve “Paralel Kürdistan kumpası” kitaplarında Soros ve TESEV’in faaliyetlerini ayrıntılı olarak ele alan eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Müdürü Bartu Soral, haberi “dikkat çekici” sözleriyle değerlendiriyor ve ekliyor:

“Hükümet ya da hükümetin başı böyle bir bağışı atlıyorsa bu haber onlara uyarı sinyali olmalı”

Veryansın TV’ye konuşan Soral, Soros’un ve TESEV’in FETÖ, PKK ve HDP gibi Batı emperyalizminin aparatları arasında yer aldığını vurguluyor:  

TOPLUMU AYRIŞMA NOKTALARINI BULUYORLAR

Soros ve Soros’tan fonlanan sivil toplum örgütleri, Ortadoğu ve Avrasya ülkelerindeki yönetim yapılarının, iktidarlarının değiştirilmesinde önemli bir role sahip. Bu örgütler, toplum içinde ayrışma noktalarını bulup, o ayrışma noktalarının liderliğini yapabilecek ve bu ayrışma noktalarını köpürtecek isimleri parlatıyorlar. Zira bu Soros diye tabir ettiğimiz örgütlenme sadece para veren bir sivil toplum örgütü değil.  Bunun medyada Türkiye’de olduğu gibi çok kuvvetli bir ayağı var.

PKK, FETÖ, HDP VE SOROS AYNI KUVVETİN APARATLARI

FETÖ organizasyonu aslında Gülen ve arkadaşlarının organizasyonu değil. Bu bir CIA organizasyonu. Gülen bir camiden süzülüp gelen bir isim değil. 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesinden sonra bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri’ni ABD’nin etkisine sokmak için kurulmuş okulları var. Bu örgüt, tamamen ABD emperyalizminin kurguladığı aparatlardan birisi. Yani aleti, alet çantası… Soros da aynı FETÖ ve PKK gibi bunlardan biri.

TESEV TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE ‘AYNI DİLİ’ KONUŞUYOR

Soral, TESEV’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki hedefinin HDP, PKK ve FETÖ ile aynı olduğunu belirtiyor:

TESEV, PKK ve FETÖ gibi açılım taraftarı, ana dilde eğitimi savunan, Türk Milleti kavramının Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini savunan bir örgütlenme. Bu noktada dilleri ve üsluplarının da aynı olduğunu görüyoruz. Mesela HDP “Biz Kürtlerin temsilciyiz” diyor. Dikkat ederseniz “Kürt kökenli Türk vatandaşı değil, Kürtler” diyor. HDP Doğu ve Güneydoğu bölgesinin ekonomik kalkınması, fabrika kurulması, sanayileşmesi, tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve kalkınma projeleriyle ilgili bir politika benimsemiyor. Bölgedeki sorunların esas olarak ekonomik kalkınma ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür vatandaşlarla çözüleceğini bildiği için “bunu demokrasi, insan hakları” gibi kavramlarla örtmeye çalışıyorlar. Evrensel değerler heba ediliyor ve kullanılıyor. Bu noktada aynı dili, üslubu ve politikayı TESEV ve FETÖ de benimsiyor.” diye konuştu.

DOLMABAHÇE PAZARLIĞININ MİMARI TESEV’Cİ KAVALA

Bu noktada bir dönem TESEV’in yönetim kurulunda yer alan Osman Kavala’yı hatırlatan Soral, “Bir dönem Cumhuriyet gazetesinde yazdığım yazıda Kavala ile karşı karşıya geldim. Bana karşı yazdığı bir yazıda Soros’tan fonlandığını itiraf etti. Kavala ayrıca PKK ile Dolmabahçe pazarlığının da mimarlarından birisi. O dönemde verdiği bir söyleşide de eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’dan bahsediyor. Baykal’ın ana dilde eğitime karşı olduğunu ve CHP’yi ikna etmeleri gerektiğini belirtiyor.” dedi.  

TESEV’İN 2020 ÇALIŞMA PLANINDA YEREL YÖNETİM HEDEFİ

TESEV’in 2020 çalışma planı arasında yer alan “Demokratik yerel yönetişim konusunda savunuculuk yapılması” hedefine değinen Soral, “Ülkede terör sorun varken ‘yerel yönetimlere daha çok özgürlük vereceğiz’ dediğiniz anda aklı olan herkes bunun ihanetle eş değer olduğunu bilir. TESEV de bunu yapıyor FETÖ, PKK, ABD, Batı emperyalizmi ve Soros ile birlikte. O yüzden önce bölgenin terörden arındırılması ve kalkındırması lazım. Ondan sonra eğer merkezi yönetim uygulamalarında sorun varsa tartışılır.” sözlerini kullandı.

HEDEF TÜRKİYE’DE KAOS YARATMAK

NATO’nun hedefleri kapsamında Soros ve TESEV’in kullanıldığını belirten Soral, benzer yapıların Sivas Katliamı’ndan 15 Temmuz’a kadar birçok kritik olayda Türkiye’yi kaosa sokmayı hedeflediğini anlattı:

“Türkiye 1938’den sonra kararlı, kalkınmacı, aydınlanmacı, üretimci, devrimci duruşunu gevşetmeye başlamıştır. NATO’ya girmesinin ardından Türkiye’nin hücrelerine gladyo girmiştir. Maraş Katliamı, Çorum Katliamı, üniversitelere atılan bombalar ve benzer olayları Türkiye tarihi içerisinde incelediğinizde bir elin nasıl Türkiye’yi kaosa sokmak istediğini aynı 15 Temmuz’da olduğu gibi görürsünüz. İşte bu el için Soros’un beslediği TESEV gibi kurumlar kullanılmaktadır.