TESUD’tan MHP’ye ‘Asker karısı gibi ağlıyor’ tepkisi

Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) görevden alınan MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan'ın İYİ Partili Belediye Başkanı Aytekin Kaya’ya yönelik 'Asker karısı gibi ağlıyor' sözleriyle ilgili açıklama yaptı. 

TESUD’tan MHP’ye ‘Asker karısı gibi ağlıyor’ tepkisi

TESUD’tan yapılan açıklama şöyle:

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, İncirliova Belediye Başkanı’nı eleştirirken kullandığı “Asker karısı gibi ağlıyor” sözü ile eşini vatani görevini yapmak için uğurlayan erbaş ve erlerin eşlerini, eşini göreve gönderip evinin bütün sorumluluğunu üstlenen subay, astsubay ve uzman erbaşların eşlerini, hatta eşleri ile birlikte vatan görevini fiilen yerine getiren ve asker eşi olan tüm kadınlarımızı tahkir etmektedir. Kullanılan bu ifade aynı zamanda, söz sahibinin içinde yaşadığı sosyal çevrede, asker eşleri ile ilgili bu tür olumsuz söylemlerin özensizce kullanılageldiğini de göstermektedir.

‘MHP’NİN AÇIKLAMASI YETERİNCE ORANTILI DEĞİL’

Adı geçen İl Başkanı’nın görevden alınmış olması olumlu bir tutumdur. Ancak MHP Genel Başkan Yardımcısı’nın, İl Başkanı’nın görevden alındığını açıklarken söylediği; “MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, yapmış olduğu basın açıklaması sırasında kullanmış olduğu ifadeler sonucu halkımızı ve toplumumuzun farklı kesimlerini rahatsız eden sözleri nedeniyle İl Başkanı görevinden alınmıştır” sözü ile görevden alınma nedeninin; yaptığının yanlış olması değil, kadınlarımızı tahkir etmesi değil, “toplumumuzun farklı kesimlerinin  rahatsız edilmesi” olarak  ifade edilmiştir. Bu açıklamanın konunun önemi, anlamı ve ortaya çıkan vahametiyle yeterince orantılı olmadığı değerlendirilmektedir.

Bu ülkede; milletimizin değerlerinin örselenmesi, bu değerlerden biri olan “asker” ve “askerliğin” değersizleştirilmesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve ülkemizin kurucu değerlerine karşı sürekli saldırılar yapılması, bütün bunların alenen ve çekinmeksizin yapılması halkımızın tahammül sınırlarını zorlamaktadır.

Milli değerlerimiz, vatandaşlarımızın vatana ve millete olan aidiyet duyguları daha fazla yıpranmadan bu tür davranışlara artık son verilmelidir. Vatanın ve milletin bekası sadece askerlerin sorumluluğunda olan bir husus değil, 82 milyon insanımızın her birinin üzerine düşen bir görevdir.  Bu nedenle, kamuoyu önüne çıkan herkesi dikkatli davranmaya, söylemlerinde daha özenli olmaya, devlet yetkililerini de bu tür davranışların son bulması için uygun ilave tedbirleri almaya davet ediyoruz.

NE OLMUŞTU?

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan düzenlediği bir basın toplantısında İYİ Partili Belediye Başkanı Aytekin Kaya’ya yönelik “Kendisinin seçimlerde bir takım açıklamaları vardı. ‘Satmayacağız, sattırmayacağız, yok satıldı, o oldu, bu oldu’ gibi konuşuyor. Geldiği günden beri maşallah asker karısı gibi ağlıyor. Devamlı bir serzeniş içerisinde” şeklinde ifadeler kullanmıştı. Pehlivan’ın sözleri sosyal medyada çok büyük tepki çekmişti. Pehlivan tepkiler üzerine görevden alınmıştı.