Tezkereye 'hayır' çıksa ne olurdu?

Mehmet Ali Çelebi, Meclis'te kabul edilen Suriye-Irak tezkeresinin geçmemesi durumunda, çekilen Türk askerlerinin yerini yaklaşık 100 bin kişilik bir güçle terör örgütü PKK/YPG'nin alacağını belirtti.

Tezkereye 'hayır' çıksa ne olurdu?

Irak ve Suriye tezkeresi önceki gün AKP-MHP ve İYİ Parti'nin “evet” oylarıyla geçti. CHP ve HDP partisi ise “hayır” oyu kullandı.

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, tezkere oylamasında “hayır” çıkması durumunda ne olacağına yönelik paylaşımlarda bulundu.

Çelebi şu ifadeleri kullandı:

“Tezkereye HAYIR çıksa: -Mehmetçik bölgeden geri çekilecek, yerini 100 bin kişilik ağır silahlı PKK/PYD terör ordusu dolduracaktı. -Şehirlerimizin güvenliği tehlikeye düşecekti. -Sızmalar sonrası karakollar basılacaktı. TEZKEREYE EVET zaruriydi. Siyaset üstüdür.Aldanmayalım!”

'YABANCI ASKER' KONUSU

Çelebi, CHP'nin “hayır” gerekçeleri arasında yer alan tezkeredeki yabancı asker konusunda da şu ifadeleri kullandı:

Yabancı asker konusu: -2014’ten beri birebir aynı tezkereye evet verenlerin aklına bu cümle yeni mi geldi? 2019 altta. -DAEŞ/İŞİD’e karşı vb.. olası koalisyonlar için eklenmişti. O tezkerelerden sonra yabancı askerler ülkemizi işgal mi etti? Güçleri yeter mi? İtibar etmeyin.”

'İSTİFA GEREKÇELERİMİZ NETLEŞMİŞ OLDU'

Mehmet Ali Çelebi, CHP'nin Irak ve Suriye tezkeresine "hayır" oyu vereceğini açıklamasına ilişkin, önceki gün TBMM'de yaptığı açıklamada "CHP'nin 'hayır' oyu vermesi, bizim partiden istifa gerekçelerimizi netleştirmiş oluyor" demişti.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelebi, ABD'nin Girit'te, Dedeağaç'ta ve güneyde bir kuşatma halinde olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti'ni zorladığını söyledi.

Büyükelçi olayında da bunun görüldüğünü vurgulayan Çelebi, "Emperyalizmin derdi adalet değildir zaten." ifadesini kullandı.

CHP'nin tezkereye "hayır" oyu verecek olmasına tepki gösteren Çelebi, "CHP'nin 'hayır' oyu vermesi, bizim partiden istifa gerekçelerimizi netleştirmiş oluyor... Çünkü 2019'da 'evet' verilmişti. Değişen hiçbir şey yok, sadece 2 yıl faktörü var, iki yıla biz de şerh koyduk. Bir yıl olması daha uygun olurdu ama komple bunun tezkerenin sakatlanması anlamına gelmez. Buna 'evet' verirsiniz şerhinizi koyarsınız." değerlendirmesinde bulundu.