TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ‘koronavirüs’ açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, yurt içi ve dışındaki yatırımlarda yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) herhangi bir etkisini görmediklerini belirterek, "İnşallah, Çanakkale Köprüsü'nde bir gecikme olmaz. Çünkü biz onu 1 yıl öne çektik. 18 Mart 2022'de bu köprüyü açacağız." dedi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ‘koronavirüs’ açıklaması

Özdemir, “Milliyet ve İzmir Ticaret Odası Buluşması” etkinliğinde, Türkiye’de alınan tedbirlerle ekonomide iyi gidişatın görülmeye başlandığını ancak dünyada ekonomi dışında gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Türk iş adamlarının 5 kıtaya ihracat ve yatırım yaptığını kaydeden Özdemir, yapımını gerçekleştirdikleri Çanakkale Köprüsü’nün ana kablosunun tellerinin Güney Kore’de, örülme işleminin ise Çin’in Vuhan kentinde yapıldığını hatırlattı.

Koronavirüs nedeniyle Vuhan’da fabrikaların kapatıldığını anımsatan Özdemir, şöyle konuştu:

“Türk iş adamı olarak hem Türkiye’deki yatırımlarımız hem de yurt dışında yaptığımız yatırımlarda koronavirüsün herhangi bir etkisini görmedik ama inşallah dua ediyorum Çanakkale Köprüsü’nde bir gecikme olmaz. Çünkü biz onu 1 yıl öne çektik. 18 Mart 2022’de bu köprüyü açacağız ama ana kablo gelmezse, ana kablo için toleransımız var, o toleransı aşarsa, bir sıkıntı yaşar veya yaşamayız diye endişeyle beklemekteyiz.”

Yap-işlet-devret modelini en iyi uygulayan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini kaydeden Özdemir, yapımında yer aldıkları İstanbul Havalimanı’nda uçakların by-pass etme sayısının Atatürk Havalimanı’na göre 5’te 1, yine aynı dönem içinde kuşa çarpma olayının da 6’da 1 oranında azaldığını vurguladı.

Çandarlı Limanı inşaatının devam etmesi gerektiğini ancak projenin yap-işlet-devret modeline uygun olmadığını savunan Özdemir, “İzmir Limanı sadece kruvaziyer limanına dönüştürülmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.