THK Üniversitesi'nde bağış yapmayana diploma yok!

Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin 2014-2015 girişli öğrencileri, 20 bin dolarlık kayıt ücreti ve yıllık okul ücretlerini ödemelerine rağmen 250 saatlik uçuşları eksik olduğu için mezun olamıyor. Bağış yapanlar mezun olabiliyor.

THK Üniversitesi'nde bağış yapmayana diploma yok!

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre, pilot olmaları için gerekli eğitimi ve kriterleri taahhüt eden üniversite yönetimi tarafından uçuşların gerçekleştirilip mezuniyet işlemlerinin tamamlanması için tek kriterin 10 bin dolar bağış yapılması olduğu açıklanan Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin 2014-2015 girişli öğrencileri mağdur durumdalar. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan konuyu Meclis gündemine taşıdı ve üniversitede yaşanan şaibeleri sordu.

'10 BİN DOLARI ÖDEYEMEDİKLERİ İÇİN MAĞDURLAR'

Öğrencilerin mağdur olduğunu söyleyen Türkkan, “Tüm okul masraflarını ödemelerine rağmen, üniversite yönetimi öğrencilerin 250 saatlik uçuş eğitimlerinin önemli bir kısmını gerçekleştirmedi. Üniversite yönetimi uçuşların gerçekleştirilip mezuniyet işlemlerinin tamamlanması için tek kriterin 10 bin dolar bağış yapılması olduğunu açıkladı.

Öğrenciler ise yaklaşık 2 yıllık öğrenim ücretine denk gelen 10 bin doları ödeyemedikleri için mağdur durumdalar. Ancak üniversite yönetimine mütevelli heyeti başkanı olarak atanan kayyım aynı zamanda YÖK üyesi olduğu için ortada bulunan çarpıklık için herhangi bir denetim ve yaptırım uygulanamıyor.” ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a da sorular yönelten Türkkan: “Kuruma bağış yapan öğrenciler uçuş eğitimlerine başlatılmıştır. Uçuş eğitimlerinin başlaması için gerekli kriter öğrencilerin not ortalaması mıdır? Yoksa uçuşların başlaması için sadece kuruma bağış yapılması yeterli midir?” diye konuştu.