Thodex davasında ilk karar açıklandı

Binlerce kişinin mağdur edildiği kripto para borsası Thodex davasında ara karar çıktı. Anadolu 9'uncu ağır ceza mahkemesi, tutukluların mevcut hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 1 Temmuz 2022 tarihine ertelendi.

featured
service

Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce insanı mağdur ettiği iddia edilen 1’i firari 6’sı tutuklu 21 sanığın davasında ara kararını açıklayan mahkeme, 6 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, firari CEO Faruk Fatih Özer’in babası Zülküf Özer’in de tanık olarak dinlenmesi için hakkında zorla getirme kararı çıkardı. Duruşma 1 Temmuz 2022 tarihinde görülmek üzere ertelendi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Güven Özer ve Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık getirildi. Tutuksuz sanıkların katıldığı duruşmada taraf avukatları da yer aldı.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada tutuklu sanıklar Güven Özer, Serap Özer ve Cem Uzunoğlu savunma yaptı. Üç sanık da üzerlerine atılı suçlamayı reddetti. Firari sanık Faruk Fatih Özer’in avukatı sanıklara soru sormak istedi. Mahkeme başkanı, Fatih Özer’in noter aracılığıyla avukatına yetki vermediğini belirterek beyanının alınmasını reddetti. Sanık avukatlarından birisi söz alarak reddi hakim talep etti. Mahkeme heyeti, talebin davayı uzatmaya yönelik olduğunu değerlendirerek reddi hakim talebini reddetti..

‘HERHANGİ BİR PARA AKLAMA İŞİNE HİZMET ETTİĞİNİ BİLMİYORDUM’

Tutuklu sanık Onur Can Gündüz, müşteri temsilcisi olarak çalıştığını, üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek Faruk Fatih Özer’in kendisinden banka hesabını kullanmak istediğini söyledi. Özer’e banka hesap bilgilerini ve şifresini verdiğini ifade eden Gündüz’e mahkeme başkanı “75 milyonun üzerinde para transferleriyle ilgili senin bilgin yok muydu?” şeklinde soru yöneltince sanık Gündüz, “Herhangi bir kara para aklama işine hizmet ettiğini bilmiyordum. Kendisinin ve sisteme ait olan bu paranın hesabımda kullanıldığını biliyordum. Özer’in banka hesaplarında kısıtlama olduğu için bizim hesaplarımızı kullanıyordu. Niye hesabında kısıtlama vardı bilmiyordum. Özer’in yurtdışına kaçmasıyla birlikte cezaevine atıldım. Neden cezaevine atıldığıma dair bir bilgim yok. Ben suç işlemedim. Banka hesaplarımın kullanılmasının suç olduğunu cezaevinde öğrendim” şeklinde cevap verdi.

‘İÇERİDEN BÖYLE BİR ŞEY YAPILACAĞI AKLIMIZA GELMEZDİ’

Tutuklu sanık Mesut Can Arbaz şirkette yazılımcı olarak çalıştığını kaydederek “Firmanın sorumlusu firmanın sahibidir. Ortada alınmış bir para varsa güvenilir kişi bu kişidir. Nasıl dışarıdaki kişiler tarafından soyulmaz diye görevimiz vardı, buna kafa yoruyorduk. İçeriden böyle bir şey yapılacağı aklımıza gelmezdi” ifadelerini kullandı. Arbaz, Faruk Fatih Özer’e inanmayı seçtiğini belirterek “Çünkü çevresindeki büyük insanları da yarı yolda bırakmış olacaktı. İnsanları dolandırıp yurtdışına kaçacağına ihtimal vermiyordum ama sonra kendisi yurtdışına çıktığını açıkladı” dedi. Tutuklu sanık Ergün Acar da üzerine atılı suçlamaları reddederek işlemediği bir suçtan dolayı cezaevinde olduğunu belirtti.

Thodex davasında ilk karar açıklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!