Kripto para vurgununa soruşturma! Thodex'in tüm hesapları bloke edildi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kripto para dolandırıcılığı iddiaları üzerine Thodex şirketiyle ilgili "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak"suçundan soruşturma başlattı. Thodex'in bütün hesaplarını bloke edilirken, şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise Türkiye'den ayrılırken havalimanında çekilen fotoğrafı ortaya çıktı.

Kripto para vurgununa soruşturma! Thodex'in tüm hesapları bloke edildi
Kripto para vurgununa soruşturma! Thodex'in tüm hesapları bloke edildi

Türkiye'de işlem yapan kripto para borsalarından Thodex'te iki gündür işlem yapılamıyor. 391 bin kişinin işlem yaptığı platformun kurucusu Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolarlık kripto parayla yurtdışına çıktığı öne sürüldü. Özer hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan çok sayıda suç duyurusu yapılması üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı merkezi Kadıköy'de bulunan şirket ile ilgili Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç örgütü kurmak"suçundan re'sen soruşturma başlattı.

DOSYADA GİZLİLİK KARARI

Başsavcılığın şirketin yetkilileri hakkında resen başlattığı soruşturma kapsamında, borsa çalışanlarının ifadelerine başvurulduğu öğrenildi. Söz konusu soruşturmayı yürüten savcılık, dosyaya gizlilik kararı getirdi.

SUÇ DUYURUSUNDA NELER YER ALDI?

Avukat Abdullah Üsame Ceran'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu suç duyurusunda, Koineks Teknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer'in sahip olduğu şirket tarafından 20 Eylül 2017'de kurulan Thodex isimli kripto para borsasında, yaklaşık bir haftadır banka hesaplarına para çekme hususunda aksaklık yaşandığı, sürecin, borsanın tamamen işleme kapanmasıyla devam ettiği vurgulandı.

Borsanın internet sitesine iki gündür erişilemediği ve söz konusu www.thodex.com adlı sitenin yaklaşık 400 bin kullanıcıya sahip olduğuna dikkat çekilen dilekçede, bu 400 bin kullanıcının yaklaşık 390 bininin aktif şekilde kripto para alım satım işlemleri ve fon yatırımları gerçekleştirdiğinin düşünüldüğü kaydedildi.

'ÇOK SAYIDA VATANDAŞ BİRİKİMİNİ KAYBETTİ'

Sosyal medya üzerinden birçok Thodex kullanıcısı ve Koineks AŞ müşterisinin borsaya erişim sağlayamadığını ve zaten bir süredir borsadaki paralarını banka hesaplarına transfer edemediklerinin belirtildiği dilekçede, "Koineks AŞ sahibi ve yönetim kurulu başkanı Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Havalimanı'ndan çıkış yaptığına dair sosyal medyada gündeme gelmiş iddialar mevcuttur. Bu iddiaların ivedilikle soruşturulması son derece önem arz etmektedir." denildi.

Çok sayıda vatandaşın ciddi meblağlarda zarara uğraması ve birikimlerini kaybetmesi riskiyle karşı karşıya olduğu bilgisi verilen dilekçede, şüpheli ve varsa tespit edilecek diğer şüphelilerin taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya diğer mali kurumlardaki her türlü hesaba, gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara, kıymetli evraka, ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına, kiralık kasa mevcutlarına ve diğer malvarlığı değerlerine el konulması, şirketine kayyım atanması talep edildi.

Ayrıca, şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesi ve yurtdışı çıkış yasağı tedbiri uygulanması da istenen dilekçede, bu kişinin "nitelikli dolandırıcılık" suçundan yargılanması da talep edildi.

Sabah saatlerinde de şirketin merkez ofisinin bulunduğu binaya polis geldi. Polis incelemenin ardından binadan ayrıldı.

ŞİRKETİN KURUCUSU ÜLKEDEN AYRILDI

Bu arada Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer'in ise 20 Nisan Salı günü saat 19.50'de Arnavutluk Tiran'a gittiği belirlendi. Özer'in İstanbul Havalimanı'ndan ayrılırken footoğrafı ortaya çıktı.

TÜM HESAPLARI BLOKE EDİLDİ

Öte yandan, MASAK, Thodex'in hesaplarına dün itibarıyla bloke koydu. Olayda adı geçen kişi ve firma hakkında inceleme başlatıldığı öğrenildi.

Kripto para borsası Thodex kullanıcılarının sistemden paralarını çekemedikleri iddiaları üzerine iki gün önce bir açıklama yapan şirket, "6 saat sürecek planlı bakım çalışmasının ardından tüm sorunların giderileceğini" duyurmuştu.

Daha sonra borsa bir açıklama daha yapmış, bu kez bakım çalışmasının 4-5 gün süreceğini belirtmişti.