'İadesi 48 saat içinde yapılacak' denilmişti... TRT Haber o haberi yayından kaldırdı

TRT Haber, Arnavutluk'a kaçan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yakalanmasına ilişkin operasyonda sona yaklaşıldığına ilişkin haberini yayından kaldırdı.

'İadesi 48 saat içinde yapılacak' denilmişti... TRT Haber o haberi yayından kaldırdı

Faruk Fatih Özer, 20 Nisan'da İstanbul Havalimanından yurda çıkmış, Özer'in Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gittiği belirlenmişti. İki gün boyunca Tiran'ın merkezindeki Mondial Otel'de kalan Faruk Fatih Özer, Interpol'ün arama kararı sonrasında kendisine yardım eden şüpheliler aracılığıyla bir eve yerleştirildi. Kaldığı eve yapılan operasyonda da kaçmayı başaran firari kriptocu, Tiran dışında başka bir şehre kaçarak izini kaybettirmeyi başardı.

Sabah'tan Saffet Azak'ın haberine göre; Faruk Fatih Özer'i kaçış sürecinde otele yerleştiren ve sonrasında ise otelden alan kişilerin kimlikleri ortaya çıkmıştı. Son yapılan operasyonda Özer'i otele yerleştiren kişinin Altjan Canaj adında bir Arnavutluk vatandaşı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu şüpheli gözaltındaki ifadesinde Faruk Özer'in büyük bir dolandırıcı olduğunu öğrendikten sonra arkadaşı Edevaldo Haxhiu ile görüştüğünü daha sonra ise korkup saklandığını söyledi. Haxhiu, Faruk Fatih Özer'i Arnavutluk'ta karşılanması ve saklanmasında yardım eden kilit isim olarak biliniyor. Hâlâ firari durumda olan Haxhiu'nun yakalandığı takdirde Faruk Fatih Özer'i ele verecek kritik bilgiler paylaşacabileceği belirtildi. Edevaldo Haxhiu'nun Durres merkezli bir güvenlik firmasının sahibi olduğu öğrenildi.

Arnavutluk ve Türk güvenlik güçlerinin ortak çalışmalarına rağmen kendisinden henüz hiçbir iz alınamayan Faruk Fatih Özer'in başka bir ülkeye kaçırıldığı ihtimalinin güçlük kazandığı belirtildi. Özer'in Arnavutluk'ta ülkede gıda ürünleri tedarikçisi bir iş insanı tarafından koruması altında polisten saklandığı ileri sürüldü. Özer'i yakalamak için 25 Nisan'da Tiran'a gönderilen 5 kişilik Türk güvenlik ekibinin İstanbul'a döndüğü bildirildi.

Operasyonun birkaç gün içinde tamamlanması planlanlanırken Faruk Fatih Özer'i yakalamak için başlatılan operasyon Başkent Tiran merkezli 4 ülkede devam ediyor. Üst düzey emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, operasyonun birkaç gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

'İADESİ 48 SAAT İÇİNDE YAPILACAK' HABERİ

TRT Haber'in aktardığına göre ise, Arnavutluk'a kaçtığı belirtilen Özer'e yönelik operasyona destek için giden Türk polisi geri döndüğü belirtilirken Özer'i yakalamak için başlatılan operasyonun başkent Tiran merkezli 4 ülkede devam ettiği belirtiliyordu. 

Haberde, üst düzey emniyet kaynaklarının operasyonun birkaç gün içerisinde tamamlanmasının planlandığı yönünde bilgi verdiği aktarılmıştı. 

Haberde ayrıca "Faruk Fatih Özer yakalandığında ilk olarak Arnavutluk adli makamlarının karşısına çıkarılacak. Ancak Arnavutluk sınırları içinde bir suç işlemediği için bu ülkede yargılanmayacak. Kırmızı bültenle aranan Özer’in pasaportu tahditli olduğundan, kendisine yeni pasaport çıkartılacak. Ardından da İnterpol'e teslim edilecek. 48 saat içinde Türkiye'ye iadesi gerçekleşecek. Faruk Fatih Özer'e Arnavutluk'ta yardım edenlerin adli işlemleri ise bu ülkede gerçekleşecek. Önce ifadeleri alınacak şüpheliler, daha sonra bu ülkenin mahkemelerine çıkarılacak" ifadeleri yer almıştı. 

TRT Haber'in söz konusu haberinin yayından kaldırıldığı görüldü. Habere tıklandığında "sayfa bulunamadı" uyarısı çıkıyor.