Ticaret Bakanlığındaki açıklamayı kim yazdı? Ruhsar Pekcan nasıl görevden alındı?

Ticaret Bakanlığındaki açıklamayı kim yazdı? Ruhsar Pekcan nasıl görevden alındı?

VERYANSIN TV 

Cumhurbaşkanı tarafından kabinede yapılan değişiklik Türkiye’nin gündemine oturdu. Yapılan her bir değişikliğin muhakkak bir nedeni var ancak bu gerçeği yine sadece Cumhurbaşkanının kendisi biliyor. Ancak bir değişiklik oldukça dikkat çekiyor. Ticaret Bakanlığı koltuğundaki Ruhsar Pekcan, beklenmedik bir kararla görevden alındı ve yerine Mehmet Muş atandı. 
Peki Ruhsar Pekcan’ı görevden almaya götüren olay son günlerde çıkan haberler miydi?
Odatv’de Can Özçelik’in haberinde, Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın dezenfektan üreten iki şirket kurduğu ve bu malları Bakanlığın kurumlarına sattığını yazmıştı. Haberde, bugüne kadar bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL'lik ürün satıldığı belirtilmişti. 3 günlük sessizliğin ardından Ticaret Bakanlığından bir açıklama yapıldı. 
Açıklamada söz konusu durum kabul ediliyordu ancak haberin saptırıldığı yazılmıştı. 
Bu açıklamanın gecesinde ise Ruhsar Pekcan görevden alındı. 
Veryansın Tv, yapılan açıklamayla ilgili ayrıntıya ulaştı. 'Külliye' kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bir bakanın kendi bakanlığına kendi mallarını satması konusu AKP medyasında yer almazken, konunun Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gündeme geldiği öğrenildi. 20 Nisan günü öğleden önce eski bakan Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeden basının haberi yoktu. İlginçtir ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Pekcan ile yaptığı görüşmede hiçbir şekilde görevden alınacağına ilişkin bir bilgi paylaşmadı. Hatta Erdoğan’ın Pekcan’a söz konusu haberle ilgili de soru sormadığı ileri sürüldü. Pekcan da görüşmeden memnun ayrıldı. 
Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, tam bu sıralarda Ticaret Bakanlığında bir açıklama yayınlandı. Açıklama söz konusu haberle ilgiliydi. Ancak açıklamayı Pekcan da Ticaret Bakanlığı yetkilileri de yazmadı. Açıklamanın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden geldiği ve noktasına dahi dokunmadan yayımlandığı öğrenildi. Hatta Ticaret Bakanlığının birçok yetkilisinin de açıklamayı dahi görmediği gelen bir diğer bilgi. 
Gece saatlerinde de Ruhsar Pekcan’ın görevden alındığı bilgisi geldi. Edinilen bilgilere göre Pekcan’ın bu kararı medyadan öğrendiği ve oldukça şaşırdığı ifade edildi.