TikTok'tan Trump'a kararname tepkisi

TikTok'tan ABD Başkanı Donald Trump'ın bir kararnameyle Amerikan şirketlerine 45 gün içinde Çin internet şirketiyle bütün ilişkilerini kesme talimatı vermesine tepki geldi. Çin Dışişleri Sözcüsü'de ABD’yi ‘keyfi siyasi manipülasyonla ve baskı yapmakla’ suçladı.

TikTok'tan Trump'a kararname tepkisi

Trump, ikinci bir başkanlık kararnamesiyle, kısa videoların paylaşıldığı TikTok uygulamasının yanısıra, yine bir Çin sosyal medya mesaj sitesi WeChat'le ilişkilerin de kesilmesi talimatı verdi.

Trump, TikTok ve WeChat'i yasaklayacak kararnameyi imzaladı

BBC Türkçe'nin haberine göre, Trump'ın kararını "şok edici bir adım" olarak nitelendiren TikTok, hukukun ayaklar altına alınmasını önlemek için her yola başvuracağını açıkladı.

WeChat uygulamasının sahibi Tencent şirketi "Başkanlık kararnamesiyle ilgili incelemelerimiz sürüyor" şeklinde bir açıklama yaptı.

ÇİN DIŞİŞLERİ'NDEN TEPKİ

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin gazetecilerle yaptığı toplantı sırasında, ABD’yi ‘keyfi siyasi manipülasyonla ve baskı yapmakla’ suçladı.

Trump, halen Amerika'daki faaliyetlerinin satışı konusunda Microsoft şirketiyle görüşmeler yürüten TikTok'un ABD'deki faaliyetlerinin ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle yasaklanabileceğini söylemiş ve müzakerelerin 15 Eylül'e kadar tamamlanmasını istemişti.

ABD yönetimi ayrıca Perşembe günü yaptığı bir açıklama ile Amerikan hisse senetleri piyasalarındaki Çin şirketlerinin, denetimden geçirilmiş hesaplarını yetkililere sunmadıkları taktirde, endekslerden çıkarılmalarını da tavsiye ederek, Çin'le ikili ilişkilerin bir çok alanında etkili olan gerginliği daha da tırmandırdı.