Tokat yine sallandı: 5,6 büyüklüğünde deprem

Tokat'ın Sulusaray ilçesi beşik gibi sallanıyor. İlçede dün yaşanan sarsıntıların ardındanbugün saat 18.11'de 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bu sarsıntının ardından 4 ve 4,4 büyüklüklerinde iki yeni deprem daha yaşandı. AFAD'dan yapılan duyuruda depremin Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum'da şiddetli şekilde hissedildiği bildirilirken, depremin ardından Yozgat ve Tokat'taki 112 Acil Çağrı Merkezleri'ne 231 ihbarın geldiğini, can kaybının bulunmadığı açıklandı.

featured

Tokat’ta dün yaşanan depremlerin ardından Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi.

thumbnail
İlişkili Haber
Tokat’ta art arda depremler: 3 ilçede okullar tatil edildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 18.11’de merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntının 5,99 kilometre derinlikte olduğu belirlendi. Deprem, Tokat, Samsun, Yozgat, Sivas, Kayseri, Çankırı ve Çorum’da yoğun şekilde hissedildi.

Deprem nedeniyle Sulusaray ilçe merkezindeki Fatih Camii hasar gördü.

3 İLÇE 30 KÖYDE 191 KONUTTA, 84 AHIRDA VE 7 CAMİDE HASAR VAR

Deprem sonrası ilçe merkezinde çok sayıda vatandaş geceyi sokakta geçiriyor. AFAD ekipleri, sokakta bekleyen vatandaşlar içen çadırlar kurdu. Tokat Belediyesi görevlileri de vatandaşlar için sıcak yemek ikramında bulundu. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Sulusaray’a gelerek deprem bölgesindeki son duruma ilişkin ekiplerden bilgi aldı. İlçede kaymakamlık bünyesindeki afet koordinasyon merkezi kuruldu. Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Cüneyt Aldemir ve Yücel Bulut da bölgede incelemelerde bulundu.

KARALOĞLU: 4 ÜZERİNDE SULUSARAY MERKEZLİ 5 DEPREM OLDU

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu basın mensuplarına yaptığı açıklama esnasında ise artçı deprem yaşandı. Karaloğlu açıklamasında, “Dün saat 01.06’da 4.7 ile Tokat Sulusaray Merkezli deprem faaliyeti başlamıştı. Sonra 02.36’da 4.1 akşam üzeri 18.11’de 5.6, 21.43’de 4, 22.31 4.4 olmak üzere 4 üzerinde Sulusaray merkezli 5 deprem meydana geldi ve 41’de artçı oldu. Ben hem Tokat’ta hem Yozgat’ta etkilenen bütün vatandaşlarımıza, şehirlerimize, ilçelerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Rabbim beterinden korusun, muhafaza etsin diye de dua ediyoruz. En büyük tesellimiz şu ana kadar herhangi bir yaralımız, herhangi bir can kaybımız yok. Arkadaşlarımız, ekiplerimiz şu anda sahada. Köylerin tamamı tarandı. Tokat’ta 3 ilçe, Yozgat tarafında Kadişehri, Çekerek ve Aydıncık olmak üzere 3 ilçede etkilenen bütün köylerimiz şu anda taranmış durumda ve şu ana kadar Tokat’ta 112 Acil Çağrı Merkezine 576 vatandaşımızın ihbarı var. Yozgat ilimizde de 250 deprem kaynaklı vatandaşımızın ihbarı var ve bütün ihbarlara da arkadaşlarımız cevap verdiler, İncelemelerini tamamladılar. Şu ana kadar yapmış olduğumuz ön incelemeler sonunda Tokat ilimizde 3 ilçe, 30 köyde 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve 1 fırında hasarlar var. Bunlar yıkık değil hasarlar var. Yarın, gün ışımasıyla beraber hasar tespit çalışmalarına başlayacağız. Ekipler dolaştıktan sonra hasarların oranları ortaya çıkacak. Az hasar, orta hasar veya ağır hasar durumlarını tespit etmiş olacağız. Yozgat ilimizde ise bir ilçede 7 köy, 94 konutta 4 camide ve 3 ahırda şu anda ön hasar tespitlerimiz var. Yozgat ilimizde de yine Sayın Valimiz ekiplerini de hazır hale getirdi. İnşallah yarın gün ışımasıyla beraber orada da kesin hasar tespit çalışmalarına başlayacağız” dedi.

‘EVİNDE HASAR OLAN HİÇBİR VATANDAŞIMIZ EVİNİ KULLANMASIN’

Vatandaşlara çağrıda bulunan Karaloğlu, “Evinde hasar olan, çatlağı olan hiçbir vatandaşımız evini kullanmasın lütfen. Biz onları alıp misafir etmeye hazırız. Sayın Valimiz şu anda yurtları hazır hale getirdi. Vatandaşımıza çağrılar yapıldı. Şu ana kadar 30 vatandaşımız Tokat’ta yurtlarda kalmak üzere müracaatta bulundu. Onları biz misafir edeceğiz. Ama daha fazla talep olursa onları karşılayacak imkanımızın da olduğunu ifade etmek isteriz. Yine vatandaşlarımızın beslenme konusunda 5 bin adet kumanya hazır, şu anda dağıtılıyor. Yine 3 ilçemizde Tokat’ta sıcak yemek çıkarmak üzere aş evleri oluşturuluyor. İnşallah vatandaşımıza sıcak yemek desteğimiz olacak. Değerli arkadaşlar şu anda bölgede, ulaşımda altyapıda, elektrikte ve haberleşmede herhangi bir sorunumuz yok. Yollarımız açık. Enerjisi olmayan köyümüz yok. Haberleşme imkanı olmayan yerleşim yerimiz de yok. Tedbir olarak Tokat ilimizde bugün itibariyle bir gün eğitime ara verdik. Yozgat ilimizde ise Kadışehir, Çekerek ve Aydıncık ilçelerimizde yine eğitime 1 gün ara vermiş olduk. Bunlar tedbir noktasında vatandaşımızı koruma noktasındaki aldığımız tedbirler. Bölgeye AFAD çevre illerden Türkiye’nin farklı bölgelerinden Diyarbakır’dan Van’dan bile ulaşan ekipler var şu anda. Arama kurtarma ekipleri şu anda hem Yozgat’a hem Tokat’a ulaşmış durumda ama Tokat’ta, Tokat Belediyesi, çevre belediyeler, il özel idaremiz, Sağlık Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve sivil toplum kuruluşlarımızın ekipleri de şu anda bölgeye ulaştı. Şu anda bölgede 750 personelimiz vatandaşımıza yardımcı olmak üzere hazır vaziyet bekliyor. Yine 150 araç bölgeye ulaşmış durumda” diye konuştu.

BASIN AÇIKLAMASI SIRASINDE DEPREM

Karaloğlu’nun konuşmasında artçı deprem meydana geldi. Karaloğlu, “Sizin aracılığınızla vatandaşımıza bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Sosyal medyaya baktığınızda maalesef yine dezenformasyonlar var. İşte şu kadar saat sonra şöyle olacak. Bizim vatandaşımıza çağrımız, AFAD tarafından açıklanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemelerini arzu ediyoruz. Biz zaten vatandaşlarımızı çok hızlı bir şekilde, çok seri bir şekilde AFAD üzerinden bilgilendiriyoruz. Yapmamız gereken uyarılar varsa da bunları da yapıyoruz vatandaşımızın bir tereddütü olmasın. Allah’ım evet şu anda da bir artçı. Artçı sarsıntı. Canlı olarak hep birlikte yaşamış olduk. Rabbim korusun. Ülkemizi korusun, insanımızı korusun. Hepimize geçmiş olsun. Sayın Bakanımızla, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’yla telefonda konuştuk. Bize talimatları oldu. Yarın hızlı bir şekilde bölgedeki hasar tespit çalışmaları yapıldıktan sonra ihtiyaç neyse onu inşallah bölgedeki ihtiyaçları hem vatandaşımızın hem kurumların ihtiyaçlarını da karşılamış olacağız” dedi

YOZGAT’TA HASAR

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Sarsıntı Yozgat’ta da hissedildi.

Özellikle Kadışehri ilçesinde ve köylerinde hissedilen deprem nedeniyle vatandaşlar panik yaşadı.

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimizde de kuvvetli şekilde hissedilen 5,6 büyüklüğündeki deprem neticesinde saha ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre, Kadışehri ilçemizde ve köylerinde bazı yapıların zarar gördüğü ancak çok şükür şu ana kadar ulaşılan bilgilerde can kaybı ve yaralı vatandaşımızın bulunmadığı anlaşılmıştır. AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına devam etmektedir. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.”

Öte yandan Kadışehri ilçesine bağlı Yelten köyünde 2 katlı atıl bir evin yıkıldığı yönünde ekiplere ihbar geldiği öğrenildi.

AFAD’DAN UYARI

AFAD, depremzedelere ilişkin bir uyarı mesajı yayımladı. Mesajda, “sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın. Resmi birimlerin uyarılarını takip edin.” ifadelerine yer verildi.

TOKAT VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin sahada olduğunu söyledi.

Sulusaray ilçesinde daha önce iki deprem daha yaşandığını ve oradaki incelemelerinin ardından Artova ilçesine geldiğini belirten Hatipoğlu, “Ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Ben de Artova ilçemizdeyim. Vatandaşlarımızla beraberim. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı ya da yaralanma bilgisi gelmedi. Ekiplerimizin sahada çalışmaları devam ediyor. Bütün hemşehrilerimize çok geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.” dedi.

Artova ilçesinde de hissedilen deprem nedeniyle vatandaşlar sokağa çıktı. Bazı vatandaşların ağladıkları ve sinir krizi geçirdikleri görüldü.

Artova Kaymakamı Erkan Atam ve Belediye Başkanı Ali Güner vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Tokat Valiliği’nden yapılan duyuruda, Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından il genelinde cuma günü eğitim ve öğretime ara verildiği bildirildi.

Öte yandan evlerine girmekte çekinen yurttaşların spor salonlarında misafir edileceği ifade edildi.

GÜVENLİK KAMERALARINA YANSIDI

5,6 büyüklüğündeki deprem anı, kentteki iş yerlerinin güvenlik kameralarına yansıdı.

ÖZHASEKİ’DEN AÇIKLAMA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, merkez üssü Tokat’ın Sulusaray ilçesi olan ve çevre illerde de hissedilen 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından ekiplerin, AFAD koordinasyonunda çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü ifade etti.

Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu ve Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan’ın koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları için ekipler görevlendirildiğini belirten Özhaseki, şunları kaydetti:

“Depremin hissedildiği tüm illerimizde hasar tespitini gerçekleştirmek amacıyla Ankara, Samsun, Ordu, Sinop ve Giresun İl Müdürlüklerimizden Ulusal Hasar Tespit Ekiplerimizi (UHTE) depremden etkilenen illerimize görevlendirdik. İlgili birimlerimizin ve ekiplerimizin sahadaki çalışmalarını anbean yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, özellikle hasarlı binalara girilmemesini istirham ediyoruz.”

İKİNCİ SARSINTI

Yaşanan ilk depremin ardından ilçede 3,5 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi. Saat 18.31’deki deprem 7 km derinlikte yaşandı.

ÜÇÜNCÜ SARSINTI

İlçede 4 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi. Saat 21.43’Teki deprem 7 km derinlikte gerçekleşti.

4.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ DEPREM

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde 4,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma göre, saat 22.31’te merkez üssü Sulusaray ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Sarsıntının 5,89 kilometre derinlikte olduğu belirlendi.

 

Tokat yine sallandı: 5,6 büyüklüğünde deprem

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!