Tokyo Olimpiyatlarında sportmenlik örneği: Herkes şok oldu

Tokyo Olimpiyatlarında erkekler uzun atlamada meydana gelen bir olay sportmenliğin ne kadar değerli bir kavram olduğunu gözler önüne serdi.

Tokyo Olimpiyatlarında sportmenlik örneği: Herkes şok oldu

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda atletizmde erkekler yüksek atlama final müsabakaları Tokyo Olimpiyat Stadı'nda yapıldı.

Londra 2012'de bronz, Rio 2016'da gümüş madalya alan Katarlı Mutaz Essa Barshim, 2.37 metre atladı. İtalyan sporcu Gianmarco Tamberi ile Belaruslu Maksim Nedasekau da aynı dereceyi yaptı.

Olimpiyat yetkilileri, her birine üçer deneme daha yaptı ancak 2.37 metreden fazlaya ulaşamadılar. İkisine de bir deneme hakkı daha tanındı ancak Tampberi son denemesinden ciddi bir bacak yaralanması nedeniyle çekildi. Barşim'in önünde başka rakibin olmadığı an, altına tek başına kolayca yaklaşabileceği andı.

Ancak Barşim görevliye "son denemeden çekilirsem altın ikimiz arasında paylaşılabilir mi?" diye sordu. Yetkili ise cevaben "evet o zaman altın ikiniz arasında paylaşılacaktır" dedi. Barshim bu cevaptan sonra çekildiğini duyurdu. Bunu gören İtalyan rakibi Tamberi koşarak Barshim'e sarıldı ve çığlık attı.

Üç sporcudan geçerli atlayış sayıları aynı olan Barshim ile Tamberi, olimpiyat altın madalyasını paylaştı. Nedasekau da ülkesine bronz madalya kazandırdı.

Şampiyon ilan edilen iki sporcu da büyük sevinç yaşadı.