‘Toprak dede’ Hayrettin Karaca’yı kaybettik!

Yeşil Türkiye mücadelesiyle tanınan TEMA vakfının kurucusu, ‘Toprak dede’ diye bilinen Hayrettin Karaca 97 yaşında yaşamını yitirdi.

‘Toprak dede’ Hayrettin Karaca’yı kaybettik!

Hayrettin Karaca, erozyonla mücadele ve yeşil sevdasıyla “Alternatif Nobel” ödülüne layık görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da “Orman Kahramanı” seçilmişti.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Bandırma’da doğdu. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım’dır. Her ikisi de Kırım muhaciridir. Lisesini bitirdikten sonra ailesinin işinin başına geçip triko-örme olan Karaca firmasının başına geçti ve firmayı ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri yaptı. Karaca firması diğer firmalara göre 20 yıl önceden Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmıştı.

Karaca daha sonra işini devrederek TEMA Vakfı’nın kurucusu oldu. Türkiye’nin ormanla kaplanması, erozyonla mücadele üzerinde yoğunlaşarak bu mücadeleyi Türkiye’nin malı haline getirdi.

Karaca ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Karaca’nın Yalova’da kurduğu Karaca Arboretumu, dünyanın her tarafındaki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

Türkiye için adeta bir gen koruma merkezi olan Karaca Arboretumu içerisinde 14.000 türü barındırıyor. Hannover Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca’dan “Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım.” diye bahsetmektedir.