Töre cinayetini 16 yıl sonra gelen ihbar mektubu çözdü

2004’te 16 yaşındayken öldürülen Arzu Tuncel cinayeti savcılığa ulaşan ihbar mektubu ile çözüldü. Tuncel'in, iki ağabeyi tarafından bakire olmadığı gerekçesiyle katledildiği ortaya çıktı.

Töre cinayetini 16 yıl sonra gelen ihbar mektubu çözdü

Sabah’ın haberine göre Bingöllü bir ailenin güzeller güzeli kızıydı Arzu. 20 yaşındaki Güner Bilgin ile nişanlandırılmıştı. Nişan döneminde 'çocuk gelin'in akrabaları ve komşuları "Bakire değil" dedikodusu yaydı. Askerden dönen Güner Bilgin, anne Medine Tuncel'e sordu. Anne "Kızım merdivenden düştü" dedi. Annenin sözlerine inanmayan Güner Bilgin, Arzu'ya rapor aldırmak istedi. Anne "Bu olayı fazla büyütme, çevreye duyurma" dedi. Güner Bilgin bayıldı. Ağabeyler de dedikoduyu öğrendi.

5 Şubat 2004'te gecesinin sabahı... Arzu, nişanlısıyla doktora gidecekti. Ağabey Şener, jandarmaya başvurdu ve "Kızkardeşim kayıp" ihbarında bulundu. Ancak Arzu'nun cesedi boş bir arsada bulundu. Vücudunda 7'si öldürücü nitelikte 17 kesik vardı. İşkence görmüştü. Arzu'nun ölümü bir sır olarak kaldı.

Ta ki 16 yıl sonra savcılığa isimsiz bir ihbar mektubu gelene dek.... Mektupta "Arzu'yu iki ağabeyi öldürdü. Biz mahalle sakinleri seyirci kalmaktan rahatsız oluyoruz" yazılıydı. Dosya raftan indirildi, soruşturma yürütüldü. Sonuçta da savcılık, Arzu'yu öldürdüğü gerekçesiyle iki ağabey hakkında "Töre saiki ile kendisini beden veya ruh bakımından savunamayacak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dava açtı. Şüpheliler, ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hâkim karşısına çıkacak. İddianamede; Arzu'nun nişanlısı tarafından bekaret muayenesi için doktora götürüleceği gün iki ağabeyi tarafından öldürüldüğü yer aldı. En can alıcı nokta ise şu oldu: Arzu otopsi raporundan anlaşılacağı üzere bakireydi.