'Torpil var' diye yenilenen sınavda bu sefer de sorular mı verildi?

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yapılan sözlü sınavdaki usulsüzlük yargıya taşındı. Mahkeme, sınavın 'hukuka aykırı' yapıldığını karara bağlayarak, tekrarlanmasını istedi. Yazılı olarak tekrarlanan sınavda bu kez de adaylar soruların önceden verildiğini iddia etti.  

'Torpil var' diye yenilenen sınavda bu sefer de sorular mı verildi?

VERYANSIN TV

Cumhuriyet Üniversitesi Hukuk Fakültesine alınacak araştırma görevlisi için mülakat sınavını yargıya taşıyan Avukat Merve Solak, “Aklımızı kaybetmek ve vicdanımız kaybetmek arasında seçim yapmaya zorlanıyoruz. Benim tercihim ilkinden yana. İkincisinden yana seçim yapanlardan olmaktan çok korkuyorum” dedi.

Avukat Merve Solak başına gelenleri sosyal medyadan paylaştı.

Geçen Şubat ayında Cumhuriyet Üniversitesi’nde araştırma görevlisi alımı için mülakata girdiğini anlatan Solak, “Bir kişiye, 98 verildi. Bir puan aşağı alsa kadroyu alamıyor. Ve o kişi sınavı gerçekleştiren jüri komisyon başkanının öğrencisi çıktı” dedi.

Durumu yargıya taşıdığını kaydeden Solak, Sivas İdare Mahkemesi’nin olayı incelediğini ve dava aşamasında tüm evrakların ortaya döküldüğünü belirtti. Solak “Cevaplarımızın içeriğine dair hiçbir şey yoktu üniversitenin elinde. Ne ses kaydı ne bir şey. Sadece el ile doldurulmuş tutanaklar. Onlarda da cevap içerikleri yok. Sadece sorulan sorular ve verilen puanlar yazıyor. Hatta ve hatta sınava giren 5 kişinin 5'i de farklı puan üzerinden değerlendirilmiş. Biri 100 biri 108 biri 90” ifadelerini kullandı.

MAHKEME ‘HUKUKA AYKIRI’ DEDİ, SINAV TEKRARLANDI

Solak’ın aktardıklarına göre, mahkeme yapılan işlemi ‘hukuka aykırı’ bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunun üzerine Cumhuriyet Üniversitesi sınavı yenileme kararı aldı.

'BU NASIL VİCDANSIZLIK?'

Tekrar Sivas’a gittiğini belirten Solak, “Yine yaptılar yapacaklarını. Herkese aynı soruları sordular bu kez ve sorular gerçekten zordu. Soruları verdiklerinden adım kadar eminim. Yine aynı aday seçildi. O 90 alırken benim de dahil olduğum diğer kişiler 45, 15, 20 gibi puanlar aldı. Aldı demek doğru olmaz. Bize bu puanlar verildi. Bu nasıl vicdansızlık? O kadar insanı Sivas'a kadar sürükleyip, gözlerimizin içine baka baka bunu yapabilmek. Üstelik hiç utanmadan, bizimle dalga geçiyorlar. İnsan yerine bile konmuyoruz. Tabii ‘referansımız’ yok ya” ifadelerini kullandı.