Çarpıcı iddia: Torpile direnen eğitimci canıyla ödedi!

Olgunlaşma Enstitüsü için açılan 4 kişilik usta öğretici kadrosunu kazanan aday listesine müdahale edilmesine direnen enstitü müdür vekili Hüdayi Baş'ın uğradığı baskılar nedeniyle kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği iddia edildi.

Çarpıcı iddia: Torpile direnen eğitimci canıyla ödedi!

Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hayati Baş’ın kalp krizinden vefatının altından skandal bir olayın çıktığı belirtildi.

Avaztürk’ün yerel kaynaklara dayandırdığı iddiaya göre olay şöyle gelişti:

"Daha önce görev yaptığı Milas’tan Muğla Olgunlaşma Enstitüsüne Müdür vekili olarak atanan Hüdayi Baş, buradaki başarılı çalışmaları sonrasında Bakanlıktan asil müdürlük kadrosu talep edilir.

Bu kadro beklenirken, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü için 4 kişilik usta öğretici kadrosu ihtiyacı için sınav açılır. Bu sınavda başarılı olanların listesi 28 Ağustos 2020 tarihinde ilan edilmesi gerekirken, Muğla Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Komisyon Başkanı da olan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü listeye müdahale ederek değişiklik yapmak ister. Hüdayi Baş ise okul müdürü olarak sınavlarda başarı elde edenlerin listede olmasını ve göreve başlamasında ısrarcı olur.

Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş’ın bu liyakat ısrarı üzerine İl Milli Eğitim Müdürü P.T, Hüdayi Baş’ı makamına davet eder. Bu esnada Baş, P.T kazanan usta öğretici adaylarının isimlerini teslim edince İl Milli Eğitim Müdürü P.T, “İşine gelmiyorsa, prensiplerine aykırı ise istifa et git” diyerek bağırıp çağırır. Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş, İl Milli Eğitim Müdürü’nün daha önce telefonda o an da makamdaki tavır ve davranışları ile hakarete varan ifadeleri üzerine fenalaşarak makam odasını terk eder.

Kendine geldikten sonra da Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgi verme amaçlı bir dilekçe yazıp imzalar ve gönderir. Bu olayın hemen akabinde de fenalaşarak hastaneye kaldırılır. Bu sabah (9 Eylül 2020) da hayatını kaybeder. Bu arada cenaze evine giden Muğla İl Milli Eğitim Müdürü P.T'nin büyük tepki çektiği ve Hüdeyi Baş'ın eşi tarafından kovulduğu da iddia edildi."

İşte Hüdayi Baş’ın Bakanlığa yazdığı bilgi verme amaçlı dilekçesi…