Tövbe duası: Tevbe istiğfar duasının Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? Tövbe nasıl edilir?

İşlenen günahlardan ve yapılan hatalardan dolayı Allah’tan af dilemek amacıyla okunan istiğfar duası olarak da bilinen tövbe duası genelde namazlardan sonra ve dini önemi olan günlerde okunabilir. Peki Tövbe duası nasıl okunur? Türkçe anlamı nedir? İşte ayrıntılar…

tovbe_duasi

‘Geri dönmek, rûcu etmek’ gibi anlamlara gelen tövbe, dinde yeri olmayan ya da mahkum edilmiş hususlardan vazgeçme anlamına gelir. Herkesin yapabileceği tövbe duası ya da istiğfar duasının ayrıntıları sizlerle…

 

TÖVBE DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen bu tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi.

 

TÖVBE İSTİĞFAR DUASI ARAPÇA OKUNUŞU

Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullahe’l-azim el-kerim. ellezi lâ ilahe illa huve’l-hayyü’l-kayyumü ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li- nefsihi, la yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşüra-h. Ve es-elühü’t – tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidayete lena, innehu, hüve’t-tevvabü’r-rahim.

 

TÖVBE DUASININ FAZİLETİ

Tövbe duasının pek çok fazileti vardır. Buna örnek vermek gerekirse Hud-52’de şöyle buyurulur: “İstiğfar okuyunuz!İmdadınıza yetişirim.” Ayrıca hadis-i şerifte de şöyle geçer: “Her namazdan sonra, üç kere ‘Estağfîrullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyûme ve etebü ileyh’ okuyanın bütün günahları affolur” der. İlgili bölümün Türkçe karşılığı ise “Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim” dir.

 

NASIL TÖVBE EDİLİR?

Gerek Kur’an’da gerekse hadislerde tövbe duası için pek çok husus belirtilmiştir. Tövbe duası için okunacak ayetler de bulunmaktadır. Fakat asıl olan ise işlenen günahın tekrarlanmaması hususudur. Eylemler tekrarlanıp sürekli tövbe ediliyorsa bu tövbenin geçerliliği yoktur. Esas olan, tövbe ettikten sonra pişman olup bir daha benzer günahın işlenmemesi için gayret göstermektir. Kul hakkına girildiyse ilgili kişinin hakkını helal etmesi ve Allah’tan da af dilenmesi gerekir. Ayrıca hakkına girilen kulun hak iadesinin kendisine yahut kendisi vefat etmişse varislerine iade etmesi ya da helallik istemesi zorunludur.

 

EN GÜZEL TÖVBE VE İSTİĞFAR NASIL GETİRİLİR, NASIL DUA EDİLİR?

Tövbe duasının en etkili ve en güzelini Hz. Muhammed şöyle buyurmuştur:

“İstiğfarın efendisi ve en üstünü şöyle demektir: ‘Allâh’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibadete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lûtfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günahımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek kimse yoktur. Her kim, bu Seyyidü’l-İstiğfâr’ı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse, o Cennet ehlindendir. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse, o kişi de Cennet ehlindendir.”

 

TÖVBE NAMAZI NASIL KILINIR?

Tövbe edecek kişinin kılacağı namaza tövbe namazı denir. Günah işleyen ya da hata yaptığını düşünen kişi, abdestini aldıktan sonra iki rekat namaz kılması, bu sırada bolca istiğfarda bulunması gerekir.

Tövbe duası: Tevbe istiğfar duasının Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir? Tövbe nasıl edilir?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!