TR-705 Edirne'de: Niçin geldiğimi tahmin ediyorsunuz

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Edirne Cezaevi'nde Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti. Tanrıkulu, "Bizim ilişkimiz siyasetten çok daha fazla şey ifade ediyor" dedi.

TR-705 Edirne'de: Niçin geldiğimi tahmin ediyorsunuz

"Gölge CIA" olarak bilinen Stratfor belgelerinde "TR-705" şeklinde kodlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı ve milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Edirne Cezaevi'ndeki HDP'li Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etti.

"Bizim ilişkimiz siyasetten çok daha fazla şey ifade ediyor" diyen Tanrıkulu, ziyaret sonrası sosyal medya hesabından bir video paylaştı.

Tanrıkulu, “Edirne’ye niçin geldiğimi tahmin ediyorsunuzdur. Sevgili dostum Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ettim. Tabii bizim ilişkimiz siyasetten çok daha fazla şey ifade ediyor. Siyasetçi kimliğimden daha öte kendisi ile uzun yıllara dayanan dostluğum ve meslektaşım olması nedeniyle buradayım. Kendisi ile yeni yılda ilk defa görüşüyorum” dedi.

Tanrıkulu şöyle devam etti:

"Yargının yakın zamanda verdiği kararların ve hazırlanan iddianamenin de çok farkında. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’nin sadece Türkiye ve Selahattin Demirtaş ile ilgili değil, Avrupa'daki kamu düzeni, insan hakları düzeni ile ilgili olarak vermiş olduğu çok önemli bir karar var. O karara karşı siyaset kurumunun ve yargının gösterdiği direnç var, o direnç üzerine hazırlanan bir hukuki belge olmayan Kobane iddianamesi var. Tümü üzerine sohbet ettik, değerlendirdik. Bunlarla ilgili olarak düşüncelerini avukatları vasıtasıyla açıklayacak. Ben buradan Edirne'den kendisinin dostluk, sağlık, dayanışma ve cesaret mesajını iletiyorum.”