Trabzon’da ‘Bartholomeos’ skandalı

Ayin için Trabzon'a giden Fener Rum Patriği Bartholomeos'a verilen Trabzonspor formasının arkasındaki "Ekümenik Patrik Bartholomeos" yazısı tepki çekti. Lozan'a göre Fener Rum Patrikhanesi, “ekümenik” yani evrensel olamaz. Patrikane, siyasal yetkilerden arındırılmış, Türk hukuk sistemine bağlı, salt bir dini kurum olarak faaliyet gösterebilir.

featured

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nda yarın 9.’su düzenlenecek ayini yönetmek için Trabzon’a geldi.

Trabzon Havalimanı’nda çiçeklerle karşılanan Bartholomeos’a, iş insanı Efkan Başkan tarafından Bartholomeos’a arkasında “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazan Trabzonspor forması ve bordo-mavi atkı ve çiçek hediye edildi.

Trabzonspor atkısını boynuna takan Bartholomeos, gazetecilerin, “Şampiyon kim olacak?” şeklindeki sorusuna “Çok mutluyuz. Daimi başarılar dileriz. Şampiyon kim olacak yüzde 100 belli” cevabını verdi. Bu sırada atkıdaki armayı işaret etti.

LOZAN’A AYKIRI

Türkiye’nin kuruluş senedi Lozan’a aykırı olmasına rağmen ‘ekümenik’ ifadesini kullanmaya çalışan Fener Rum Patriği Bartholomeos’a ‘Ekümenik Patrik’ yazılı Trabzonspor forması hediye edildi.

Ekümenik, Fransızca kökenli bir kelimedir ve evrensel, tüm alem anlamlarında kullanılmaktadır. Ekümeniklik ise bir dini ya da herhangi bir birliği daha büyük bir dinle birleştirme ve birlik sağlama amacıyla kullanılan bir kelimedir.

ABD Başkanı Joe Biden, Patrik Bartholomeos’u Beyaz Saray’da ağırlamış, Lozan’a aykırı olduğu halde ‘Ekümenik’ ifadesini kullanmakta ısrar etmişti.

YARGITAY KARARINA DA GİRDİ

Yargıtay’ın 13 Haziran 2007 tarih, 5603 sayılı kararında, Lozan Antlaşması’na göre patriğin “Ekümenik” unvanı taşıyamayacağı, siyasetle ilgilenemeyeceği teyit edilmişti. Kararın gerekçesinde, Doç. Dr. Sibel Özel’in, Lozan Antlaşması Çerçevesinde Fener-Rum Patrikhanesinin Hukuki Konumu başlıklı makalesine gönderme yapılmıştı.

Makalede şu ifadeler yer alıyordu:

“Patrikhanenin statüsü Lozan müzakerelerinde tartışılmış ve İstanbul’da kalmasına ancak siyasi yetkilerinden arınmış olması koşuluyla izin verilmiştir. Patrikhane Türkiye’deki azınlığın bir kilisesi olarak sadece dini yetkilerle donatılmıştır. Lozan Antlaşmasında Patrikhanenin statüsü ile ilgili hiçbir hüküm yer almadığı için durum tamamen Türk iç hukukuna tabidir ve ekümenik iddiası kabul edilmemiştir. Bu durumda Türkiye’yi ekümenikliğin tanınması ve patriğin yabancı olması için zorlayacak hiçbir uluslararası hukuki normu bulunmamaktadır.”

Tarihçi Ümit Doğan da ekümeniklik meselesiyle ilgili sosyal medya hesabından şu değerlendirmelerde bulundu:

Trabzon’da ‘Bartholomeos’ skandalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 Yorum

 1. O formanın üzerindeki yazıyı Trabzonspor kulübü basmadı! Herhangi bir TS mağazasında üzerinde yazı olmayan bir forma alıp, başka bir yerde üzerinde istediğiniz yazıyı bastırabilirsiniz, bu diğer takımlar için de geçerli. Rum papazına Trabzonspor’un formasını veren yanındaki gri gömlekli adam. Her şey oldu bittikten sonra Trabzonlular bu olayı haberlerde öğrendiler, zaten “ekümenik” ne demek Türklerin çoğu bunu bilmiyor.

 2. o formayı verene de alkış tutana da hoş görene de kutlayanlara da yazıklar olsun, neyin ne olduğunu araştırın öğrenin, zor değil. bu ülkeye hainlik edenleri nasıl seversiniz.

 3. Anadolu’da birlik ne zaman zayiflasa, zart diye bir pontus rum devleti cikar. Hep de ayni yerde. Vatansever Trabzonlulari tenzih ederim. Trabzonspor’un resmi bir aciklama yapmasi gerekir.

 4. 15 Ağustos 2022, 16:24

  nihat genç den trabzonsporu tepki vermeye davet etmesini bekliyoruz

 5. ekümenik ne olduğnu ne anlama geldiğini kaç Türk biliyor kaç Türke öğretildi.şimdi minderi çekiyorlar Türk milettinin altından şuursuz cahil millet farkına bile varamıyor.korkarım yeni kurutluş savaşı yolda.

 6. Atatük’ün devrimlerini ve projelerini anlayacak ne insan var ne devam ettirebilecek bir oluşum.
  nede Atatürk vizyonunu hakeden bir millet. bu milletin çoğunluğu din diye aslı astarı olmayan şeylerle avunup gider.

 7. simdi buraya bırsey yazacaktım. ama ..neyse.

 8. 15 Ağustos 2022, 12:54

  Uyurgezer hükümet ne işle uğraşır? Yandaşlara ihale dağıtmaktan ülkenin millî sorunlarına sıra gelmiyor demek ki.

 9. Trabzonspor yönetiminin ve belki de taraftarlarının bu ihaneti çok dramatik bir ihanet.! İhanet karşıdan gelmez, haliyle içeriden, yanıbaşından gelir…

  • O formanın üzerindeki yazıyı Trabzonspor kulübü basmadı! Herhangi bir TS mağazasında üzerinde yazı olmayan bir forma alıp, başka bir yerde üzerinde istediğin yazıyı bastırabilirsin, bu diğer takımlar için de geçerli. Rum papazına Trabzonspor’un formasını veren yanındaki gri gömlekli adam. Her şey oldu bittikten sonra Trabzonlular bu olayı haberlerde öğrendiler, zaten “ekümenik” ne demek Türklerin çoğu bunu bilmiyor. HDPKK sadece Trabzon’da temsilcilik açamadı, ben de bir Trabzonlu olarak, Trabzonlu olmayanlara memleketinizdeki HDPKK’nın temsilciliğini kapatın diyorum! Trabzonlular, sizden vatansever dersi alacak değil!

 10. Düsmana gerek yok ki. Yeterince var icerde zaten.

 11. Bu konuyla ilgilenenlere Büyük sosyolog Niyazi Berkes’in “Patrikhane ve Ekümenliklik” kitabını tavsiye ederiz. Berkes’in 1965’lerde kaleme aldığı makalelerinden oluşan bu kitap kısa ve öz bir şekilde meseleyi anlatmaktadır. Kendisinin Kıbrıs Türkü oluşu ve hem Kıbrıs hem de Yunanistan meselelerine vakıf oluşu yazdıklarını daha da kıymetli hale getirmiştir.

  İşin özü: Ekümeniklik patrikhanenin kendi uydurmasıdır ve Batı tarafından siyasi amaçlarla desteklenmektedir. Maalesef sağ iktidarlar da birtakım güç oyunları içerisinde buna göz yummaktadırlar.

  Not: Kitabın kapağında tanıdık isimlerin resmi var ;)

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!