TRT spikerinden doktoru şaşkına çeviren soru

TRT’de korona virüs ile ilgili gerçekleştirilen özel yayında ilginç anlar yaşandı. TRT spikeri Sermin Baysal Ata, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’ya ilginç bir soru yöneltti.

TRT spikerinden doktoru şaşkına çeviren soru

TRT’de Sermin Baysal Ata, korona virüs ile ilgili gerçekleştirdiği özel yayında, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya’yı konuk aldı.

Dr. Kaya’nın korona virüse karşı demir eksikliğinin giderilmesi konusunda öneriler sunduğu anlarda spiker Ata’dan dikkat çeken bir soru geldi. Ata, korona virüse karşı demir eksikliği giderilmesinde demir döküm malzemelerinin kullanılmasının faydalı olup olmayacağını sordu. Doktor Kaya, kısa süreli şaşkınlığın ardından demir döküm içeren malzemelerin kullanımının demir eksikliğini gidermede faydalı olmayacağını söyledi.

TRT’DEN AÇIKLAMA

Sosyal medyayı karıştıran konuyla ilgili TRT Haber’den yapılan açıklamada “Bilim insanlarının da gündeminde olan bu soru hem TRT Haber’i hem de Sermin Baysal Ata’yı hedef alan bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Yapılacak kısa bir araştırma, demir döküm tava ve tencerelerin demir eksikliği anemisine karşı kullanımının mümkün olduğuna dair bilimsel makale ve gazete haberlerine ulaşılmasına imkan veriyor” denildi.

TRT Haber’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“24 Nisan tarihinde koronavirüs salgını ile ilgili TRT Haber’de 21.00-23.00 saatleri arasında gerçekleştirilen özel yayın sırasında bilim insanlarının tartıştığı, izleyicilerin de merak ettiği bu soru, sunucu Sermin Baysal Ata tarafından uzman konuk nezdinde gündeme getirildi.

Ancak ülkemizde sosyal medyayı esir almaya başlayan yaygın linç kültürü burada da devreye girdi. Bu sorunun sebebini ve cevabını aramaya gerek duymayan aralarında gazetecilerin de olduğu bir kitle, TRT Haber spikerinin sorusunu bilime aykırı bir konu gibi sunarak hem TRT kurumunu hem de soruyu yönelten TRT Haber spikeri Sermin Baysal Ata’yı hedef aldı, bu olayı bir linç kampanyasına dönüştürdü.

ARAŞTIRMALAR BİR TIK UZAKTA

Oysa o taciz ve linçin mecrası haline getirilen internet ortamında yapılacak kısa bir araştırma, demir eksikliği anemisine karşı demir döküm tava ve tencerelerin kullanımının mümkün olduğuna dair bilimsel makalelere ve gazete haberlerine ulaşılmasına imkan veriyordu.”