TRT’den Reuters’a ‘ilan’ misillemesi

TRT World'ün, Londra merkezli haber ajansı Reuters'ın AKP iktidarını eleştirdiği personel alımı duyurusuna tepki amacıyla dikkat çeken bir iş ilanı verdi. İngiltere'deki siyasi istikrarsızlığa, ekonomik sorunlara ve 21. yüzyılda hala kraliyet ile yönetilmesine dikkat çekildi.

featured

İngiliz haber ajansı Reuters, “Türkiye’de Büro Şefi Yardımcısı” alınacağına dair iş ilanında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan iktidarını eleştiren ifadelere yer verdi. AKP iktidarında Türkiye’nin modern laik geleneklerden uzaklaştığı, enflasyondaki yükseliş ve Türk lirasındaki değer kaybının AKP iktidarını tehdit ettiği belirtildi.

Reurets’ın ilanında şu ifadeler yer aldı:

“Tayyip Erdoğan, yirmi yıllık iktidarında Türkiye’yi modern laik geleneklerden uzaklaştırarak Güney Kafkasya’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bölgelerde iddialı bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdü. Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda yeniden seçilme hedefini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL’nin sert darbeler aldığı kritik bir kavşakta, derinlemesine kurumsal hikayeler sunabilecek güçlü yazma ve raporlarma becerilerine sahip birine ihtiyacımız var.”

Söz konusu ilana, İngilizce yayın yapan TRT World’den benzer dille yanıt geldi. TRT World, Londra’da muhabir alımı için verdiği ilanda, Reuters’ın ilanındaki ifadelere göndermede bulundu.

İlanda, İngiltere’deki siyasi istikrarsızlığa, ekonomik sorunlara ve bu ülkenin 21. yüzyılda hala kraliyet ile yönetilmesine dikkat çekildi.

TRT World ilanında, İskoç hükümetinin bağımsızlık taleplerinin İngiltere’nin birliğini tehdit ettiği, yüksek enflasyon ve poundun değer kaybetmesinin İngiltere’nin istikrarsız siyasetini tehlikeye attığı vurgulandı.

İlanda şu ifadeler yer aldı:

“Britanya hükümetlerinin art arda gelen Kovid-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz gibi büyük meydan okumalara yanıt vermekte başarısız olması, İngiliz siyasetini bir karmaşa içine soktu. Kısa süreli İngiliz hükümetleri. ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakıyor ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte, Orta Çağ’dan kalma bir yönetim biçimi olarak Kraliyet’in modern çağda varlığı tartışmaları hız kazandı. Bu konularda kapsamlı haberler yapabilecek, kalemi kuvvetli muhabirlere ihtiyacımız var.”

TRT’den Reuters’a ‘ilan’ misillemesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!