'Trump asker yerleştirerek seçimi yenileyebilir'

Donald Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Trump'ın tartışmalı eyaletlere oy makineleri ve askerler yerleştirerek 3 Kasım seçimlerini yeniden düzenleme yetkisine sahip olduğunu iddia etti.

'Trump asker yerleştirerek seçimi yenileyebilir'

Resmi sonuçlara göre başkanlık seçimlerinde Demokratlar adayı Joe Biden'a kaybeden Donald Trump, birçok kez herhangi bir delil göstermeden "seçimlerde hile yapıldığını" iddia etmişti.

Rusya soruşturmasında FBI'a yalan söylediğini itiraf ederek 2017'de Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinden ayrılan ve Trump tarafından 2020 Kasım'ında affedilen Flynn, 2020'deki seçim sonuçlarının tatmin edici olmadığını ve bu şekilde ulus olarak ilerleyemeyeceklerini kaydetti.

Trump'ın seçimlerle alakalı her olasılık için plan yapması gerektiğini ifade eden Flynn, "Trump 'salıncak eyaletlerdeki' seçim merkezlerine oy makineleri ve asker koydurabilir. Buna yetkisi var. Ancak bu seçenekleri değerlendirir mi bilmiyorum. Seçim sonuçlarının ve bütünlüğünün bu şekilde gitmesine izin veremeyiz" diye konuştu.

Trump'ın istediği taktirde salıncak eyaletler harici her eyalete asker konuşlandırıp seçimleri baştan sona tekrarlatabileceğinin altını çizen Flynn, bu durumun "benzeri görülmemiş bir şey olmadığını" da sözlerine ekledi.