Trump ‘Çok büyük bir şey oldu’ demişti! ‘Bağdadi öldü’ iddiası

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'çok büyük bir şey oldu' şeklindeki paylaşımının ardından ABD basınında IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin İdlib'de öldürüldüğü iddia edildi. ABD birliklerinin geceyarısı Idlib'e helikopterle indirme yaparak yaklaşık 4 saat süren çatışmaya girdiği belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da 'Askeri makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur' denildi. Anadolu Ajansı da Bağdadi'nin öldürüldüğü iddia edilen yeri görüntüledi.

Trump ‘Çok büyük bir şey oldu’ demişti! ‘Bağdadi öldü’ iddiası

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Az önce çok büyük bir şey oldu’ paylaşımının ardından ABD basınında IŞİD lideri Bağdadi’nin İdlib’de öldürüldüğü iddia edildi. Beyaz Saray, Trump’ın bugün TSİ 16:00’da ‘önemli bir açıklama’ yapacağını duyurdu.

ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabından “Az önce çok önemli bir şey oldu.” şeklindeki paylaşımı medyada heyecan yarattı.

Beyaz Saray, bu açıklamadan kısa süre sonra, Trump’ın bugün TSİ 16:00’da “önemli bir açıklama” yapacağını duyurdu, ancak açıklamanın içeriğine dair ipucu vermedi.

BAĞDADİ’YE ‘ÇOK GİZLİ OPERASYON’ İDDİASI

Newsweek dergisi, Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, Trump’ın geçen hafta IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin hedef alınacağı çok gizli bir operasyona izin verdiğini ve bu operasyonun gerçekleştirildiğini öne sürdü. Habere göre Pentagon yetkilileri, Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen söz konusu operasyonda Bağdadi’nin öldüğüne inandıklarını ancak kesin durumu teyit etmek üzere çalışma yaptıklarını kaydetti.

Haberde, saldırı sonucuyla ilgili Beyaz Saray’ı bilgilendiren askeri yetkililerin, “Bağdadi’nin öldürüldüğünden büyük oranda emin olduklarını” söyledikleri belirtildi.

Reuters da, “Ebubekir El Bağdadi, Türkiye sınırına kaçmaya çalışırken öldürüldü” iddiasında bulundu.

OPERASYON BİLGİLERİ

İdlib’deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, ABD’nin helikopterlerle indirme harekatı düzenlediği mevki, ilin kuzeyinde yerinden edilmiş sivillerin sığındığı Tourlaha Kampı’na birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Gece yarısı 00.00 sularında bölgeye 8 ABD helikopteri ve 2 insansız hava aracı (İHA) gelerek Barişa köyü yakınlarındaki hedefi bir buçuk saat boyunca yoğun ateş altına aldı.

Helikopterlere, yerden ağır silahlarla karşılık verildi.

Yaklaşık 1,5 saat süren ilk çatışmaların ardından helikopterler bölgeden ayrıldı.

Yarım saat sonra geri dönen helikopterler saldırıya devam etti.

Bu sırada helikopterlerden ABD özel kuvvetleri olduğu düşünülen unsurlar yere indirildi.

Çatışmaların ikinci kısmı 2,5 saat kadar sürdü.

Helikopterler yaklaşık dört saat süren operasyonun ardından bölgeden ayrıldı.

Bölgeye giden sağlık ekipleri, AA muhabirine, saldırının meydana geldiği noktada tamamen yıkılmış bir ev ile etrafında yanmış bazı çadırlar gördüklerini bildirdi.

Sağlık ekipleri, olay yerinde 3 erkek, 3 kadın ve 1 çocuk olmak üzere toplam 7 kişinin cesedine ulaştıklarını, 5 yaralıya da ilk müdahalede bulundukları bilgisini paylaştı.

İdlib’deki Suriye hava sahası Rusya tarafından kontrol ediliyor.

MSB’DEN İDLİB AÇIKLAMASI

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “ABD tarafından İdlib’e dün gece yapılan operasyon öncesinde askerî makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur” denildi.

FOX NEWS MUHABİRİ: ÜST DÜZEY KAYNAKLAR DOĞRULADI

Fox News Ulusal Güvenlik Muhabiri Jennifer Griffin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ABD üst düzey askeri kaynağa göre IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi, ABD’nin İdlib’e düzenlediği saldırıda öldü. Bağdadi’nin kimliği doğrulandı. ABD’li kaynak, ‘Uzun süredir Bağdadi’nin İdlib’de saklandığından şüpheleniyorduk’ dedi” ifadelerini kullandı.

AA OPERASYON YERİNİ GÖRÜNTÜLEDİ

Anadolu Ajansı, Bağdadi’nin öldürüldüğü iddia edilen söz konusu çatışmaların olduğu olay yerini görüntüledi.

Kameralara yansıyan görüntülerden, bir evin yerle bir edildiği, bir aracın yandığı ve evlerin etrafındaki çadırların ve sivillere ait evlerin zarar gördüğü anlaşılıyor.

Zeytin ağaçlarının arasındaki olay yerinde, bombardımanın etkisiyle çukurların oluştuğu görülüyor.