Trump, Erdoğan’a ‘Libya’ya girmeyin’ mi dedi?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Meclis'ten Libya tezkeresinin geçmesinin hemen ardından telefonda görüşmüştü. Amerikan kaynaklarına göre Trump, görüşmede 'yabancı güçlerin müdahalesinin Libya'da durumu karmaşıklaştırıyor' dedi.

Trump, Erdoğan’a ‘Libya’ya girmeyin’ mi dedi?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan-Trump görüşmesinde, ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye’deki son durum başta olmak üzere bölgesel gelişmelerin ele alındığını duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini belirterek ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemlerin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade ettiği belirtilen açıklamada, “Bölgesel meselelerinin çözümünde diplomasinin önemini vurgulayan Erdoğan ve Trump, ikili ilişkilerde ise birlikte kazanmak için işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldı” denilmişti.

LİBYA ‘UYARISI’

Görüşmeyle ilgili Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Başkan Trump’ın “yabancı müdahale Libya’daki durumu karmaşık hale getiriyor” dediği kaydedildi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığı açıklamada, “Başkan Donald J. Trump bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la konuştu. Liderlerler, ikili ve bölgesel meseleleri görüştü. Başkan Trump, yabancı güçlerin müdahalesinin Libya’da durumu karmaşıklaştırdığına dikkat çekti. İki lider, İdlib’de sivillerin korunması için tansiyonun düşürülmesi ihtiyacı konusunda mutabık kaldı” denildi.