Trump, Halkbank’a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istedi

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Halkbank'a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istediği iddia edildi.

Trump, Halkbank’a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istedi

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine, ABD Hazine Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndan dolandırıcılık ve kara para aklamayla suçlanan Halkbank’a yönelik olası yaptırımların etkilerinin incelenmesini istediği iddia edildi.

Bloomberg’de yer alan haberere göre konuyla ilgili olarak Oregon Senatörü Ron Wyden, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in Türk yetkililerle 2017’den bu yana yedi toplantı gerçekleştrdiğini belirtirken neler konuşulduğuyla ilgili detay vermedi.

Ekim ayındaki haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Halkbank’a suçlamada bulunulmaması için ABD Başkanı Trump’a girişimlerde bulunduğunu belirtmişti. Trump ise, Erdoğanla Nisan ayında yaptıkları bir telefon görüşmesinin ardından Mnuchin ve Başsavcı William Barr’ı konuyu incelemeleri için görevlendirdi. Bu çağrının ardından Halkbank’a karşı birkaç ay boyunca bir işlem yapılmamış ve daha sonra ABD’li savcılar dolandırıcılık, kara para aklama ve ABD’nin İran’a yönelik ambargosunun delinmesiyle ilgili suç duyurusnda bulunmuşlardı.