Trump harekatı ‘okul bahçesinde kavga eden çocuklara’ benzetti

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili ilginç benzetmeler bulundu. Trump, yaşananları 'Okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa' benzeterek 'Ben biraz kavga etmeleri gerekiyor dedim' ifadelerini kullandı.

Trump harekatı ‘okul bahçesinde kavga eden çocuklara’ benzetti

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ve ABD’nin Suriye operasyonu konusunda vardığı anlaşmayla ilgili Texas mitinginde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı “okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa” benzeterek “Ben biraz kavga etmeleri gerekiyor’ dedim. Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız. Birkaç gün kavga ettiler ve oldukça şiddetliydi” dedi. Trump, bu süreçteki tavrının “alışılmadık” olduğunu söyledi.

‘BİRAZ GERİ ÇEKİLECEKLER’

Trump “Bu süreçte tek bir damla Amerikan kanının akmadı. Biz oraya gittik ve bir ara vermelerini istedik. Kürtler müthişti. Biraz geri çekilecekler” dedi. Trump IŞİD’lilerin kilit altında tutulmaya devam edeceğini ve IŞİD’le mücadelenin süreceğini belirterek Türkiye’nin de buna hazır olduğunu öne sürdü.

‘AYIP VE CAHİLCE’

DW Türkçe’nin aktardığına göre, ABD’nin Suriye eski özel temsilcisi Brett McGurk Trump’ın “kavga eden iki çocuk” benzetmesini “ayıp ve cahilce” şeklinde niteledi.

120 SAAT SÜRE

Türkiye, 9 gündür süren Barış Pınarı Harekatı’na dün ABD ile varılan anlaşma çerçevesin 120 saat ara verdiğini duyurdu. Terör örgütü PKK/YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesi için verilen bu 5 gün sonunda, eğer anlaşmaya uyulursa operasyon noktalanacak.

Dün akşam ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile ABD’nin Suriye’de ateşkes konusunda uzlaşma sağlandığını duyurmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bunun bir ateşkes olmadığını, YPG’nin çekilmesi için “Barış Pınarı Harekâtı”na ara verileceğini belirtmişti.

Başkan Yardımcısı Pence’in açıklaması öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından “Türkiye’den harika haber” şeklinde paylaşımda bulundu ve Erdoğan’a teşekkür etti.