Trump Suriye’den petrol hırsızlığını tekrar itiraf etti

ABD Başkanı Trump, Barzani ile yaptığı görüşmede, Suriye'de petrol için asker bulundurduklarının altını çizerek, 'Çünkü petrolü oradan çıkarıyoruz ve üzerinden çalışıyoruz. Oranın güvenliğini çok iyi bir şekilde sağlıyoruz' dedi.

Trump Suriye’den petrol hırsızlığını tekrar itiraf etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Davos’ta ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü.

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen 50’nci Dünya Ekonomik Forumu kapsamında basına kapalı şekilde gerçekleşen görüşme öncesi, Trump ve Barzani gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

Trump, Erbil ile Washington arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Trump, “Çok enteresan bir bölge ve bizim de çok muhteşem ilişkilerimiz var” dedi.

IKBY Başkanı ile daha önce de bir araya gelmeyi planladıklarını ifade eden Trump, başkanlığı döneminde Barzani ile iyi çalıştıklarını dile getirdi.

Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik meselesine de değinen Trump, “Bu konuda Türkiye ile çok iyi bir anlaşmaya vardık ki bunu başka bir ülkenin gerçekleştirmesi uzak bir ihtimaldi. Kurulan güvenli bölgenin korunması konusundaki katkılarından dolayı (Barzani’ye) teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trump, Suriye’de petrol için asker bulundurduklarının altını çizerek, “Çünkü petrolü oradan çıkarıyoruz ve üzerinden çalışıyoruz. Oranın güvenliğini çok iyi bir şekilde sağlıyoruz. Elimizde binlerce IŞİD’li tutuklu var ve IŞİD’i tamamen yendik” şeklinde konuştu.

IKBY Başkanı Barzani de terör örgütü IŞİD’i birlikte yendiklerini söyledi.

Barzani başta terörle mücadele olmak üzere farklı alanlarda IKBY’ye verdikleri destek dolayısıyla Trump’a ve ABD’ye teşekkür etti.

ASKERLERİNİ ÇEKECEK Mİ?

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile birlikte ortak açıklamalarda bulunan Trump, “Birlikte çok farklı alanlarda çalışıyoruz. Askeri alanda, IŞİD konusunda birlikte çalışıyoruz. Kendisiyle arkadaşız. Kendi yönetimim adına konuşursam ilişkimiz gayet iyi” dedi. İran Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta, ABD’nin saldırısında öldürülmesinin ardından ABD askerlerinin ülkeden çıkışına ilişkin açıklama yapan Trump, “Irak’taki askerlerimiz konusunda yakında bir karara varacağız” ifadelerini kullandı. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih de ABD ile ilişkilerinin iyi olduğunu ve bir çok konuda ortak hedeflerinin olduğnu söyledi.