Trump’ın ‘çekiliyoruz’ açıklamasına Cumhuriyetçiler tepki gösterdi!

ABD Başkanı Trump'ın Suriye'den çekilme kararına içeriden ilk tepki, Güney Karolina'nın Cumhuriyetçi Senatörü Lindsey Graham'dan geldi.

Trump’ın ‘çekiliyoruz’ açıklamasına Cumhuriyetçiler tepki gösterdi!

Lindsey Graham kararın Sanatoya götürüleceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den çekilme mesajını, “ABD’nin sonu olmayan saçma savaşlardan çekilme vakti geldi. ABD’nin, 30 günlüğüne Suriye’de olması gerekiyordu ve bu yıllar önceydi. Kaldık ve bir hedef olmaksızın savaşın içine gömüldük” sözleriyle duyurdu.

Graham, Başkan Trump’ın Suriye’nin kuzeyi ile ilgili kararlarının detaylarını bilmediğini, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşme halinde olduğunu ancak basın raporları doğruysa yapılanın bir felaket olduğunu savundu.

Graham’ın iddialarına göre Trump’ın kararı, terör örgütü DEAŞ’ın geri dönüşünü sağlayacak, Kürtleri Beşşar Esed ve İran’a boyun eğmeye zorlayacak, Türkiye’nin ABD Kongresiyle ilişkisini yok edecek ve Amerika’nın Kürtleri terk etmekten onur duyacağı bir leke olacak.

Kararın devam etmesi durumunda, bu kararın sorgulanması ve geri çekilmesi için Senatoya gidilebileceğini belirten Graham, “İki tarafın da güçlü desteğini alacağımızı umuyoruz” dedi