'Trump'ın gider ayak imza attığı karara Türkiye çok dikkat etmeli'

Terör örgütü PKK/YPG ile yakın ilişkisi bilinen Centcom'a artık "Kürt devleti" hedefinden hiç vazgeçmeyen İsrail de katıldı.

'Trump'ın gider ayak imza attığı karara Türkiye çok dikkat etmeli'

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlığına sayılı günler kala Türkiye'yi de yakından ilgilendiren bir karara imza attı.

HaberTürk'ten Serdar Turgut, bu kararın bizi ingilendiren noktalarını köşesine taşıdı.

Yazısının satır başları şöyle:

"Trump başkanlıktan giderayak öylesine önemli bir stratejik değişim kararına imza attı ki, Türkiye’nin bu yeni hamlenin anlamının ne olacağını çok dikkatli analiz ve takip etmesi gerekecek.

15 Ocak Cuma günü Pentagon’da bir basın toplantısı yapıldı ve Amerika’nın Centcom (Central Command) Komutanlığı'nın yetki alanına İsrail’in de dahil edildiği açıklandı.

İsrail bugüne kadar Amerikan stratejik askeri planlarında Eucom olarak bilinen Avrupa Birlikleri Komutanlığı yetki alanındayken bundan böyle Centcom bünyesinde ele alınacak.

Centcom’un asıl hedefi İran’dı. Bugün de İsrail’in komutanlık yetki alanında düşünülmeye başlanmasının da asıl nedeninin İran olduğu belirtiliyor.

Amerikan askeri hiyerarşisinde Centcom’un YPG’ye duyduğu yakınlık ve güven iyi bilinir.

Biden yönetimi İran ile nükleer anlaşma için diplomatik görüşme niyetini açıkça ortaya koymasına rağmen Trump’ın başkanlıktan ayılmasına neredeyse saatler kaldığı şu günlerde İsrail’i Centcom’un yetki alanına dahil ederek İran ile savaş ihtimalini arttıran bir tavır sergilediği ve böylece Biden yönetiminin İran ile ilişkisini daha zor yürütmesine yol açtığını söyleyen konuştuğum kaynaklar bana İran’ın 2019 yılında Centcom’u bir terörist örgüt olarak ilan etmiş olduğunu da hatırlattılar...

Biden’ın, YPG ile işbirliğinin mimarı olan Brett McGurk’u Ortadoğu politikasından sorumlu kişi olarak Beyaz Saray’a atadığı bir dönemde Trump’ın da bu işbirliğinin destekçisi komutanların bulunduğu Centcom'un yetki alanına bölgede bir Kürt devleti hayalinin en büyük destekçisi olan İsrail’i de dahil etmesinin olası sonuçlarını Türkiye gayet tabii ki büyük dikkatle analiz edip, tedbirlerini ona göre alacaktır."