İran’dan fotoğraflı uydu yanıtı: Günaydın Trump…

İran, ABD Başkanı Donald Trump'ın, fırlatma sırasında infilak ettiğini iddia ettiği uydunun görüntülerini paylaşarak, uydunun henüz fırlatılmadığını duyurdu.

İran’dan fotoğraflı uydu yanıtı: Günaydın Trump…
(Sercan Küçükşahin – Anadolu Ajansı )\n

ABD Başkanı Donald Trump, perşembe günü uzaya fırlatacakken çakıldığı iddia edilen roket ile bir ilgileri olmadığını söyledi. “İran’a orada neler olduğunu anlamakta başarılar dilerim” yazan bir paylaşım yapan Trump bir fotoğraf da paylaştı. Roketin fırlatıldığı bölgeye ilişkin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsünün ABD özel istihbaratına ait olduğu iddia edildi.

İran’ın Safir SLV roketini uzaya fırlatma girişiminin başarısız olmasının ardından Trump Twitter’da şunları söyledi: “ABD’nin  İran’da bulunan Site One’da Safir SLV fırlatma girişiminde yaşanan korkunç kazada bir payı yok. İran’a orada neler olduğunu anlamak konusunda başarılar dilerim”

Trump’ın Twitter paylaşımında kullandığı yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü, ABD Başkanı’nın istihbarat bilgilerini paylaştığı şüphelerine neden oldu. Fotoğrafın üzerindeki bir yansıma uydu görüntüsünün başka bir ekran üzerinden çekildiğini gösteriyor.

İRAN’DAN YALANLAMA: NAHİD 1 UYDUSU RAMPADA

İran Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, İran Uzay Araştırmaları Merkezi’ni ziyaret ettiği sırada gazetecilere ABD Başkanı Donald Trump’ın iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Trump’ın iddiasının nereye dayandığı hakkında fikri olmadığını söyleyen Cehromi, “Sorumluluk Savunma Bakanlığında olduğu için iddialara Savunma Bakanı’nın (Emir Hatemi) yanıt vermesi daha iyi olur ancak Nahid 1 uydusunun hala burada olduğunu ve henüz (Savunma Bakanlığına fırlatma için) teslim edilmediğini biliyoruz ancak teslimatın son aşamaları devam ediyor.” dedi.

İran Uzay Araştırmaları Merkezi’nde gazetecilere uyduyu gösteren Cehromi, ayrıca Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Nahid 1 uydusunun önünde bir fotoğrafını paylaşarak, “Şu anda Ben ve Nahid 1 burada. Günaydın Donald Trump!” ifadelerini kullandı.

İranlı bakan, Nahid 1’in bir haberleşme uydusu olduğunu, yakın zamanda fırlatılarak yörüngeye yerleştirileceğini açıkladı.

İran’ın Mehr Ajansı da Bakan Cehromi’nin konuşmasını paylaştı. İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, “Bir İranlı olarak şunu ifade etmek isterim ki eğer iddia edilen ve fotoğrafları yayınlanan patlamada parmağınız yoksa, silahlı kuvvetlerimizin hava sahamızı çiğnediği için İHA’nızı düşürdüğünden emin olabilirsiniz.” dedi.

Bakan, “Eğer ABD’liler yüksek kaliteli görüntülere sahipse, İran roketinin Amerikan İHA’sına isabet ettiği anı ve kesin konumunu dünya kamuoyu ile paylaşabilirler” dedi.