Trump’tan Erdoğan açıklaması: Birkaç konuşma yaptıktan sonra anlaştık

featured
service

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un serbest bırakılmasından dolayı Türkiye’ye minnettar olduklarını belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyiydi. Erdoğan ile birkaç konuşma yaptıktan sonra onunla anlaştık” ifadelerini kullandı. 

Trump, Cumhuriyetçi Parti Kurultayının ilk gününde yayınlanması için, Beyaz Saray’da, daha önce farklı ülkelerde tutuklu ya da rehin tutulan 6 vatandaş ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Yaklaşık 50 ülkede tutuklu ya da rehin tutulan vatandaşlarını geri döndürdüklerini vurgulayan Trump’ın misafirleri arasında, İzmir’de terör örgütleri adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada, “örgüte yardım” suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson da vardı. 

“Şunu söylemeliyim ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan çok iyiydi.” ifadesini kullanan Trump, Brunson’ın “suçsuz” olduğunu savundu. 

Trump, “Erdoğan ile birkaç konuşma yaptıktan sonra onunla anlaştık. Bunun için minnettarız ve Türk halkına da minnettarız. Anladığım kadarıyla sen de minnettarsın.” diye konuştu. 

Brunson ise bunun üzerine, “Türk halkını seviyoruz.” ifadesini kullandı ve serbest bırakılması için yaptıklarından dolayı ABD Başkanı Trump’a teşekkür etti. 

RAHİP BRUNSON KİM?

Türkiye’de FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan rahip Brunson, 2 yıl önce ABD ile Türkiye arasında krize neden oldu. 9 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan Brunson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Rahip Brunson hakkında “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ev hapsinde tutulmasına karar verilen Brunson yargılama sonucu 12 Ekim 2018’de 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılan Brunson 13 Ekim 2018’de Türkiye’den ayrılarak özel uçakla ABD’ye döndü.

Trump’tan Erdoğan açıklaması: Birkaç konuşma yaptıktan sonra anlaştık

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Sonra birileri çıkıp burası muz cumhuriyetimi deyince kızıyoruz.
    İstedikleri gibi yargıyı oynatıyorlar, Melih Gökçek’e suç duyurusu yapılıyor hiç ses yok ama bir bayan gazeteci ortada bişey yok hapiste yatıyor yani keyfe göre kararlar veriliyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!