Trump’tan yeni ‘harekat’ açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yeni açıklamalarda bulundu.

Trump’tan yeni ‘harekat’ açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda terör örgütlerine karşı yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı‘na ilişkin Twitter hesabından yeni bir paylaşım yaptı.

Trump, “Türkiye sınırındaki yoğun çatışmalara bir değişiklik olarak karışmamak çok akıllıca. Bizi yanlışlıkla Ortadoğu savaşlarına sürükleyenler hala savaşma baskısı yapıyor. Ne kadar kötü bir karar verdikleri hakkında bir fikirleri yok. Neden savaş ilanı istemiyorlar?” dedi.

‘BIRAKIN YAPSINLAR’

Twitter hesabından açıklama yapan Trump şu ifadeleri kullandı: “İki yıl önce Irak’ın, Suriye’nin bir başka yerinde Kürtlerle savaşacağını hatırlıyor musunuz? Birçok kişi bizim, Irak’a karşı -ki daha yeni Irak için savaşmıştık- Kürtlerle savaşmamızı istedi. Ben hayır dedim ve Kürtler iki kez savaşı bıraktı. Şimdi aynısı Türkiye’yle oluyor. Kürtler ve Türkiye yıllardır savaşıyor. Türkiye PKK’yı teröristlerin en kötüsü olarak görüyor. Başkaları araya girip o ya da bu taraf için savaşmak isteyebilir. Bırakın yapsınlar! Biz durumu yakından izliyoruz. Sonsuz Savaşlar!”

‘YAPTIRIMLAR KONUSUNU İZLEMEYE DEVAM EDİN!’

Trump attığı bir başka Tweet’te, bu kez ABD’de Türkiye’ye karşı başlatılan yaptırım girişimlerine değindi. ABD Başkanı, Senatör Lindsey Graham ve aralarında Demokratların da bulunduğu çok sayıda Kongre üyesinin Türkiye’ye güçlü yaptırımlar istemesiyle de ilgilendiğini belirterek, “Hazine Bakanlığı adım atmaya hazır, ek yasalar çıkarılması gerekebilir. Bu konuda büyük bir fikir birliği var. Türkiye bunun yapılmamasını istedi. İzlemeye devam edin!” ifadelerini kullandı.