TSK girince, ABD yer altından PKK/YPG’yi destekleyecek

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, terör örgütü PKK/YPG'yi gelişmiş silahlarla donatan ve eğiten ABD'nin TSK operasyonu başladıktan sonra da yer altındaki yapılarından terör örgütü destekleyeceğini yazdı.

TSK girince, ABD yer altından PKK/YPG’yi destekleyecek

Fırat’ın doğusuna yönelik büyük harekat başlamak üzere. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, ABD’nin, binlerce tır silahla donattığı terör örgütü PKK/YPG’yi operasyon başladıktan sonra da destekleyeceğini belirtti. Öztürk’ün “Asker B planına geçti” başlıklı yazısının satır başları şöyle:

“ABD yapacağını yaptı. Yeni nesil silahlarla, zırhlı araçlara karşı kullanılacak mühimmatla teröristleri donatmakla kalmadı, onların eğitimlerini verdi. Türkiye’ye karşı iki yüzlü politika izleyen ABD, bakıyorsunuz bir gün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeliyle devriye atarken, ertesi gün PKK’lılarla beraber dolaşıyor. Teröristleri Türkiye’ye karşı donattı, eğitti ve şimdi de “Ben çekiliyorum” diyor.

YER ALTINDA KURDUĞU YAPILAR…

Hatırlayınız ABD Başkanı daha önce de “Suriye’den çekiliyoruz” açıklaması yapmıştı. Bu köşeden, ABD’nin çekilmeyeceğini duyurmuştuk. Evet, bu kez de çekilmiyor, sadece gözlem noktalarında bulunan, PKK’lılarla birlikte devriyeye çıkan askerlerini 21 ana üs de topluyor. Ancak, bu YPG/PKK’lılara yardım etmeyeceği anlamına gelmesin. Onca silahı, mühimmatı, eğitimi boşa vermedi.

Biz ABD ile devriye atarken teröristler kazdıkları tünellere beton blok yerleştiriyor

Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre, terör örgütüne 30 bin TIR dolusu silah-mühimmat, askeri malzeme yardımında bulunan ABD, bunların Türkiye’nin eline geçmesini istemez. Örgüte lojistik destek veren ABD’nin teröristlere istihbarat ve elektronik harp desteğinde bulunacağından emin olabilirsiniz. ABD’nin yer altında kurduğu yapılar var. Onlar üzerinden harekatı arka planda destekleyecektir.

SİVİLLERİN ARASINA KARIŞACAKLAR

Suriye topraklarında Fırat’ın doğusuna yapılacak harekat, El-Bab ve Afrin harekatlarından da farklı olacak. Fırat’ın doğusu Afrin bölgesi gibi dağlık değil, düz bir arazi. Teröristlerin direnme ve tutunma yeri bu yüzden daha çok ilçe, köy ve mezralar olacak. Ele geçmemek için de gerektiğinde kıyafet değiştirip halkın içine karışacaklar. Tüm güçlerini verseler bile teröristlerin, Afrin’de dayandıkları kadar bile dayanamayacakları değerlendiriliyor.

70 BİN SİLAHLI TERÖRİST

YPG/ PKK ve bunlara destek olan diğer silahlı grupların sayısı 70 bin civarında. Bunun 14 bini güvenli bölgede kemikleşmiş durumda. 15 bin civarında sınır grubu bulunuyor. 25 bin civarında da “milis” olarak nitelendirilen, gerektiği zaman teröristlerle birlikte olacak eğitimli ve silahlı grubu var. Türkiye, harekat planları hazırlarken, teröristlere destek veren ABD de boş durmuyor. Suriye’nin El Hol kampında, IŞİD militanları bulunuyor. IŞİD’lileri ve benzer durumdaki örgütleri barındırdıkları yerden sahaya sürüp, Türk askerinin karşısına çıkarmayı da planladılar. Böylece yaklaşık 70 bin kişi Türkiye’ye karşı kullanılacak. Beyaz Saray’ın dolaylı yoldan açıklaması da bu yönde. Fütursuzca ve hiç saklamadan- gizlemeden rahatlıkla yüzümüze karşı söylemiş olmaları da niyet ve amaçlarını ortaya koyuyor, tehdidin boyutu daha iyi anlaşılıyor. IŞİD’i yaratan ve kontrol edenlerin de kendilerinin olduklarını açıkça tescillemiş oluyorlar.”

Öztürk’ün bahsettiği yer altındaki yapılar, uzun süredir ABD’nin sağladığı olanaklarla güçlendiriliyordu. Afrin harekatında da karşımızı çıkan bu yer altı yapıları beton ve çelikle güçlendirilerek, alttan bir birine bağlanmıştı.

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesi karşısında bulunan Suriye’nin Haseke iline bağlı Rasulayn ilçesinde PKK/PYD’li teröristler uzun süredir kazdıkları tünellere beton bloklar yerleştirmişti.