TSK Libya’da sahaya çıktı… ‘İlk hedef Hafter’in hava gücü’

TSK’nın Libya’ya gönderdiği ilk birliklerin sahada göreve başladığı iddia edildi. İlk hedefin Hafter’in havadaki üstünlüğüne darbe vurmak olduğu belirtildi. Libyalı komutan 'Türkiye bize radar, hava savunma sistemleri ve uzman gönderdi. Bu gelişmiş silahlarla gökyüzündeki herhangi bir uçağı vurabiliriz' dedi.

TSK Libya’da sahaya çıktı… ‘İlk hedef Hafter’in hava gücü’

TBMM’de kabul edilen tezkerenin ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün Türk askerinin peyder pey Libya’ya gitmeye başladığını söylemişti. Dün de MİT’in yeni binasının açılışında MİT’in Libya’da görevini yaptığını söyledi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ordusundan yetkililer de Türk birliklerinin sahada görevlerine başladığını duyurdu.

TÜRKİYE HAVA SİSTEMİ VERDİ, UÇAKLARI VURABİLİRİZ

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Yedek Kuvvet Komutanı Nasir Ammar, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Türk ordusunun terörün karşısında durmak için Libya’ya geldiğini söyledi. Ammar, “Uzman kuvvetler geldi. Türk kuvvetlerinin gelmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Şimdi Libyalı askerlerle birlikteler ve savaşıyorlar. Asker sayısı veremem. Türkiye bize radar ve hava savunma sistemleri ve uzman gönderdi. Bu gelişmiş silahlarla gökyüzündeki herhangi bir uçağı vurabiliriz” dedi.

‘HAFTER KÖR EDİLECEK’

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yakın basın yayın kuruluşlarında ise Türkiye’nin Trablus’a radar ve radyo frekans karıştırıcı cihazlar gönderdiğini, bu ekipmanlarla Hafter hava güçlerinin köreltileceğini yazdı. Ayrıca gece görüş cihazları ile mayın ve patlayıcı dedektörlerinin de gönderilen malzemeler arasında olduğu iddia edildi.

ANLAŞMAYI İPTAL ÇABASI

Öte yandan Hafter yanlısı Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine zemin hazırlayan askeri anlaşmayı ele almak üzere toplandı. Meclis, Türkiye ile anlaşmanın geçersiz olduğunu iddia ederek UMH Başbakan Feyyaz el Sarac ve Dışişleri Bakanı ve İçişleri Bakanı’nın yargılanmasını talep etti. UMH Başbakanı Sarac ise Dışişleri Bakanlığı’na, Hafter’in saldırısını destekleyen ülkelere karşı harekete geçme talimatı verdi. Libya’daki Alahrar TV’ye de bir demeç veren Sarac, Hafter’in saldırısına katılımı nedeniyle BAE ile bağların koparıldığını söyledi.

SİRTE ELE GEÇİRİLDİ Mİ?

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, darbeci General Halife Hafter milislerinin Sirte’ye yönelik saldırısının püskürtüldüğünü açıkladı. Açıklamada, Hafter güçlerinin kente doğru ilerlediğine ve bazı bölgeleri ele geçirdiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Kentte durumun tamamen kontrol altında olduğu belirtilen açıklamada akşam saatlerindeki çatışmaların ise kentin dışında meydana geldiği aktarıldı.