TSK tarafından paylaşıldı: ABD mayınları böyle imha edildi!

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeyine düzenlenen Barış Pınarı Harekatı kapsamında sürdürdüğü operasyonlarda 75 adet Claymore tipi mayını imha etti.

TSK tarafından paylaşıldı: ABD mayınları böyle imha edildi!

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabındaki mesajında, ”Barış Pınarı bölgesinde arama-tarama faaliyetlerine devam eden Komandolarımız PKK/YPG’li teröristlerce hazırlanan 75 adet Claymore tipi el yapımı mayın tespit etti. Mayınlar METİ tarafından kontrollü şekilde imha edildi.” bilgisini verdi.

CLAYMORE TİPİ MAYIN NEDİR?

M18 Claymore, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımı için geliştirilen anti personel mayınıdır. 1960’tan beri kullanımdadır. Vietnam Savaşı, Rodezya İç Savaşı, Kamboçya İç Savaşı, Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a müdahalesi, Körfez Savaşı, Bosna Savaşı, Afganistan Savaşı (2001-14), Irak Savaşı’nda kullanılmıştır.

Anti-personel mayını kara mayını sınıfı içerisinde tanksavar mayınları gibi taşıtlara karşı kullanılan türün dışındaki insan hedeflerine karşı geliştirilmiş bir mayın türüdür.

Mayınlar patlayıcılı veya parça etkili mayınlar olarak sınıflandırılır. Parça tesirli mayınlar günümüzde genellikle sıçrayan mayın olarak adlandırılmaktadır.

1996 yılında Birleşmiş Milletler kararlarıyla başlatılan ve 1997 yılında Oslo’da hazırlanıp Ottawa’da imzaya açılması nedeniyle 1997 Ottawa Antlaşması olarak anılan girişimle mayınlara karşı ciddi bir hareket başlatıldı. Böylece, 21 ülke depolarını tamamen ortadan kaldırdı, 37 milyon mayın etkisizleştirildi. Bu antlaşmaya ABD, Çin, İsrail, Hindistan gibi bazı ülkeler katılmadı. Katılmayan bu ülkelerin depolarında toplam 250 milyon adet mayın olduğu tahmin ediliyor.

KULLANIMI

Anti-personel mayınları da genellikle tanksavar mayınları gibi savunma amaçlı olarak sınır veya önemli yerleri korumak için “mayın tarlaları” biçiminde döşenmektedir. Tanksavar mayınlarından pek bir farkları olmamakla beraber daha küçük yapılarından ötürü çok kolaylıkla yerleştirilebilmektedir.Bunun yanında helikopter ve savaş uçaklarından salkım bomba düzenekleri ayrıca piyade topçu bombardımanı ile çok uzak veya yüksekten istenilen bölgelere döşenebilir.

Bunların haricinde anti-personel mayınları aşağıdaki özel amaçlar içinde kullanılır:

Baskın amaçlı saldırılarda
Geçici kampların korunması
Takipten kurtulmak (örneğin M86 Pursuit Deterrent Munition)
Sahip olunan ekipmanların mayın yardımıyla bubi tuzağı düzenekleri ile korunması.
Diğer mayınların temizlenmesi önlemek için bubi tuzağı düzeneklerinde