TSK’ya sızıntının ‘şifresi’ çözüldü!

2004-2016 yılları arasında şifreli aday numaralarıyla TSK'ya sızan FETÖ'cülere yönelik operasyonda 191 gözaltı kararı verildi.

TSK’ya sızıntının ‘şifresi’ çözüldü!

İzmir merkezli 23 ilde Hava Kuvvetleri Komutanlığı okullarına astsubay ve subay alımlarına yönelik mülakat sınavlarında yapılan usulsüzlüklere ilişkin soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilen 181’i muvazzaf 191 şüpheliden 145’i yakalandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 2004-2016 yılları arasında İzmir’deki sınavlarda FETÖ mensuplarınca mülakat aday numarasının şifrelenip, bu şifre üzerinden terör örgütü mensuplarına bu aday numarasının verilerek mülakatlarda başarılı sayılması suretiyle usulsüzlük yapıldığı belirlenerek 191 şüpheli hakkında operasyon başlatıldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir ve 22 ilde 173’ü muvazzaf havacı astsubay, 6’sı muvazzaf teğmen, 2’si muvazzaf üsteğmen, 8’i Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılan astsubay ve 2’si askeri okuldan ilişiği kesilen öğrenci olmak üzere 191 şüpheliyi yakalamak için operasyon başlattı.

Operasyonda, 191 şüpheliden 145’inin yakalandığı belirtildi.

ÖRGÜTÜN ŞİFRELEDİĞİ ADAY NUMARALARI

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetlerine sızma yöntemlerinden mülakat sınavlarında aday numarası şifreleme yönteminin 2013 yılında İstanbul’da Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubaylık Meslek Yüksekokulu sınavlarında uygulandığı tespitinin ardından Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu sınavlarına katılan adaylara ait bilgiler üzerinde bilirkişi heyetince çalışma yürütüldü.

İzmir’deki Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu için 2005, 2011 ve 2012’de yapılan mülakat sınavlarında da aynı yöntemin kullanıldığını tespit eden bilirkişi heyeti, aday numaralarının bazı haneleri toplandığında belli sonuçlar verecek şekilde şifreleme yapıldığını tespit etti.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Aday numaralarının örgütün şifrelemesinin dışında tesadüfi olarak şifreye uygun olma olasılığının ise “Milli Piyango çekilişlerinde arka arkaya 10 kez büyük ikramiye kazanmış olma olasılığından daha küçük” olduğuna dikkati çekilen bilirkişi raporunda, aday numarası formüle uygun olan adayların örgütsel faaliyet kapsamı dışında olamayacağı vurgulandı.

Mülakatlarda kendilerine verilen aday numarasının örgütün formülüne uygun olduğu belirlenen şüphelilerden 154’ünün ise terör örgütünün sözde TSK yapılanmasında askerlerden sorumlu sivil unsurlarca kullanılan ankesörlü ve kontörlü sabit hat veri havuzundaki hatlarla aranma kayıtlarının bulunduğu tespit edildi.

‘MÜCADELEMİZ ÖRGÜTÜN SONU GELENE KADAR DEVAM EDECEK’

İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, operasyonla ilgili bilgi almak üzere Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne geldi.

Ekiplerden detaylı bilgi alan Aşkın, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, FETÖ’ye yönelik güzel ve kapsamlı bir çalışma yapıldığını söyledi.

Son zamanların en kapsamlı çalışmalarından birinin yapıldığına dikkati çeken Aşkın, şöyle konuştu:

“Bu konuda tabii ki duyarlılığımızı bütün kamuoyu biliyor. Mücadelemiz nasıl PKK ile mücadelede dağdaki son terörist bitene kadar devam edecekse alçak Fethullahçı Terör Örgütü ile de aynı şekilde örgütün sonu gelene kadar devam edecek. Bununla ilgili de tabii özellikle halen görevde olanlara yönelik çalışmaların çok kritik olduğunu bilerek bu bilinçle devam ediyoruz.”