TSK'dan KKTC'de cevap gibi tatbikat!

TSK ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca 6-10 Eylül'de KKTC'de, "Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı" yapılacak.

TSK'dan KKTC'de cevap gibi tatbikat!

ABD, Güney Kıbrıs (GKRY) yönetimine uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu kaldırmış, Fransa GKRY'ne yasadışı şekilde savaş uçakları indirmişti. Yunanistan'ın da Doğu Akdeniz'de gerilimi artırdığı dönemde TSK'dan KKTC'de tatbikat duyurusu geldi.

Her yıl Ekim ayında benzer bir tatbikat yapılıyordu. Akdeniz'de tehdidin arttığı sırada tatbikatın öne çekilmesi dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tatbikatın amacının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında karşılıklı eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliğini geliştirmek olduğu belirtildi. Açıklamada, "Tatbikat, Türkiye'den hava, deniz ve kara havacılık unsurlarının da katılımıyla; 'hava hücum', 'muharebe arama kurtarma harekâtı tatbikatı' ve 'eş zamanlı tabur görev kuvveti tatbikatları' şeklinde, birleşik, müşterek ve fiili olarak icra edilecektir" denildi.