‘TSK İdlib’e operasyon başlattı’ iddiası

Türkiye, Suriye’nin İdlib bölgesinde kendisine ve bölge halkına yönelen tehdit algılarını ortadan kaldırmak ve güney sınırlarındaki güvenliği sağlamak gerekçeleriyle İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde rejim ve İran destekli milislere karşı operasyon başlattığı haberleri geliyor.

‘TSK İdlib’e operasyon başlattı’ iddiası

Gece saatlerinde Türkiye, İdlib’de bulunan silahlı muhalif grupların komutanlarına, İdlib ve Halep kırsalında TSK’nın da katılacağı geniş çaplı bir harekat için hazır olmalarını emrettiği ifade edildi.

Aynı saatlerde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından içerisinde; komando birlikleri, mühimmat ve askeri araçların yer aldığı 300 araçlık konvoyun sınıra sevk ettiği ifade edildi.

ÖSO üyeleri, sosyal medya hesaplarından Türk-Rus heyetlerinin İdlib konulu toplantısı öncesi TSK ile birlikte Suriye ordusuna karşı İdlib operasyonunun başladığını iddia etti.

“Serakib ve Nayrab köyüne ilerleyen TSK birliklerinin görüntüleri” şeklinde video paylaşan SMO mensupları, SMO’nun TSK’ye ait zırhlı araç kullanacaklarını öne sürdü.

TRT Arapça da, “Tanklar, birlik gemileri, zırhlı araçlar, mühimmat ve özel kuvvetler de dahil olmak üzere 300’den fazla askeri araçtan oluşan bir Türk konvoyu, Suriye sınırında konuşlanan Türk kuvvetlerini güçlendirmeye gidiyor” duyurusunu yaptı.

TRT Arapça muhabirinin, TSK’nin Suriye Ordusu’nu vurduğunu iddia ettiği bir video da paylaşımlar arasında yer aldı.

Türk ve Rus heyetleri, İdlib’deki duruma ilişkin geçen hafta sonu yaptıkları görüşmeden sonra bugün bir kez daha görüşme yapacak.

İdlib bölgesiyle ilgili haberleriyle tanınan gazeteci Mete Sohtaoğlu sosyal medya hesabından saldırının başladığı haberini şöyle paylaştı: