TSK’ya ilk kumpasın mimarıyla ilgili yeni gelişme

TSK'ya ilk kumpas olarak bilinen Şemdinli iddianamesini hazırlayan eski savcı Ferhat Sarıkaya'ya FETÖ üyeliğinden verilen 10 yıl hapis cezası İstinaf Mahkemesi tarafından hukuka uygun bulundu. 

TSK’ya ilk kumpasın mimarıyla ilgili yeni gelişme

İstinaf mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya’ya verilen cezayı hukuka uygun buldu.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılan eski savcı Sarıkaya’nın istinafa yaptığı başvuruyu esastan reddederek, verilen cezanın yerinde olduğuna karar verdi.

İSTİNAF BAŞVURUSU REDDEDİLDİ

İstinafa yapılan başvuru üzerine, dava dosyasının incelendiği belirtilen kararda, “Mahkemenin yargılama sonucunda oluşan inanç ve takdirine, suçun oluşumuna ve niteliğine uygun kabul ve uygulamasına, cezayı arttırıcı ve azaltıcı sebeplerin nitelik ve derecesi takdir kılınarak, savunmanın inandırıcı gerekçelerle reddedilmesine, hukuka uygun, yasal ve yeterli olarak yerinde görülmüş olmakla istinaf başvurusunun esastan reddine karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

Sarıkaya’nın tahliyeye yönelik talebini de inceleyen istinaf, “Sanığa yüklenen suçun niteliği, mevcut delil durumu, kaçma şüphesinin varlığı ve atılı suç bakımından tutuklama tedbirinin orantılı olacağı” gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına hükmetti.

‘TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNE YAPILAN İLK TERTİP’

Eski savcı Sarıkaya, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005’te iki kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Umut Kitabevi’nin bombalanması olayına ilişkin “Şemdinli iddianamesi”ni hazırladı.

“Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan ilk tertip” olarak kabul edilen iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek amacıyla çete kurmak” ile suçlandı.

Bunun üzerine Hakimler Savcılar Kurulu (HSK), Sarıkaya’yı 20 Nisan 2006’da meslekten ihraç etti.

Mesleğe 2011’de yeniden kabul edilen ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atanan Sarıkaya, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma sonucu 1 Kasım 2018’de meslekten ihraç edilmişti.