TSK’ya karşı ABD’den silahlı İHA alıyorlar

featured
service

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj ve savaş gemilerini korumak için silahlı ve silahsız insansız hava araçlarını (SİHA-İHA) bölgeye göndermişti. En son silahlı İHA’lar KKTC’ye de konuşlandı. Yunanistan’ın bu hamleye karşılık vermek için adım attığı belirtildi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ABD’den 3 ve İsrail’den 2 İnsansız Hava Aracı (İHA) satın almak için girişimlerin başlatıldığını açıkladı.

Panagiotopoulos, mecliste yaptığı konuşmasında, en kısa zamanda Yunanistan’ın da kendi İHA’sına sahip olacağını söyledi.

ABD’den 3 ve İsrail’den 2 İHA alacaklarını belirten Panagiotopoulos, satın almak için girişimlerin başlatıldığını kaydetti.

Panagiotopoulos, Aristotelio Üniversitesi’nden araştırma ekibinin, en kısa zamanda Yunan İHA’sı üretmek için de çalışmaları sürdürdüğünü belirterek, “Araştırma ekibi şimdiye kadar 3-4 İHA prototipi geliştirdi ve yaz aylarında Tesalya’da denemeler yapacak. Çabalarımız yakın zamanda sonuç verecek.” ifadelerini kullandı.

TÜRK İHA’LARI KKTC’DE

KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı’nın İHA’larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye’nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı’nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

Bu kapsamda Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından dün saat 05.00’te Geçitkale Havaalanına uçan Bayraktar TB2 tipi İHA, saat 10.00’da indi.

RUMLAR: GÖRÜNMEZ TEHLİKE

Türkiye’den ilk İHA’nın KKTC’ye gelmesi Rum basınında ‘Güney Kıbrıs için görünmez tehlike’ olarak aktarıldı. Rum muhalefeti de ‘İHA üssü bir meydan okumadır’ değerlendirmesinde bulundu.

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis de, Geçitkale Havaalanı’nda İHA üssü kurulmasını ‘büyük bir ciddiyetle’ değerlendirdiklerini söyledi.

Rum Ana muhalefet AKEL partisi ise bunu “Rum Yönetimi’ne bir meydan okuma” olarak değerlendirdi.

Fileleftheros gazetesi, “İHA’nın KKTC’de konuşlanma sebebinin, bölgede görev yapan araştırma ve sondaj gemilerinin güvenliğinin sağlanması olarak açıklanmasına karşın, sahip olduğu imkan ve kabiliyetler nedeniyle Güney Kıbrıs için ‘görünmez tehlike olduğunu’ savundu. Gazete, “Uzaktan ve görünmeden Güney Kıbrıs’ta herhangi bir hedefi vurabilirler. Bu insansız hava araçları yalnız araştırma veya istihbarat için değil. Türk ordusu onları hali hazırda Irak içerisindeki hedefleri vurmak için başarıyla kullandı” ifadelerine yer verdi.

Politis de, “İHA’ların gözlem ve istihbarat kabiliyeti dışında bombardıman kabiliyetine de sahip olduğunu” yazdı.

RUM BAKAN: CİDDİYETLE DEĞERLENDİRİYORUZ

Rum Savunma Bakanı Angelidis, Geçitkale Havaalanı’nda İHA üssü kurulmasını, büyük bir ciddiyetle değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye’nin bu hareketiyle bölgede faaliyet gösteren ülkelere de mesaj verdiğini söyledi. İHA’ların KKTC’ye ve Rum Yönetimi’nin İsrail’den İHA satın almasına tepki için mi konuşlandırıldığının sorulması üzerine Angelidis, “Bir sen, bir ben mantığına giremeyiz. Bütün bu eylemler değerlendiriliyor. Operasyonel faaliyetler yapılıyor ancak siyasi düzeyde, Türkiye’nin vermek istediği mesaj budur” dedi.

TSK’ya karşı ABD’den silahlı İHA alıyorlar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bu komsumuzun ac gozlulugu ve kor nefreti aslinda bize de onlara da zarar veriyor. Gidip bir de silah vs alarak baska devletleri zengin ediyorlar. Halbuki gelseler adil bir sekilde anlassak, baska devletlerin ekmegine yag surmeseler, ne guzel olurdu. Hem paralari ceplerinde kalirdi, biz de payimizi alirdik sorun yasamadan.
    Allah akil fikir versin ne diyelim. Kotu komsu ev sahibi yapar misali bizim komsumuz da bizi(Kazasiz belasiz savassiz insallah) MEB(Munhasir ekonomik bolge) sahibi yapacak insallah.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!