Guardian: BM, TSK’nın kimyasal silah kullanıp kullanmadığını araştırıyor

Milli Savunma Bakanı Akar'ın 'PKK/YPG terör örgütü kimyasal silah kullanıp TSK'nın üzerine atacak' uyarısından bir gün sonra, kumpas devreye sokuldu. İngiliz basını, BM'nin Suriye'de beyaz fosfor kullanılıp kullanılmadığını araştırdığını iddia etti. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, dün yaptığı açıklamada, 'Bize kimyasal silahla ilgili bir bilgi ulaşmadı' demişti.

Guardian: BM, TSK’nın kimyasal silah kullanıp kullanmadığını araştırıyor

İngiliz basınına son dakika düşen haberlere göre, Birleşmiş Milletler’in “TSK kimyasal silah kulandı” iddialarını araştırmaya başladığı iddia edildi. The Guardian’ın savunma ve güvenlik editörü Dan Sabbagh imzalı haberde, Suriye’nin kuzeyindeki TSK operasyon bölgesinde, vücudunun çeşitli yerlerinde tanımlanamayan yanıklar oluşan 7 YPG’li militanın hastanede tedavi gördüğü iddia edildi. BM’nin söz konusu iddiayla ilgili “beyaz fosfor” kullanılıp kullanılmadığı yönünde inceleme yaptığı öne sürüldü.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Ravina Shamdasani, terör örgütü YPG/PKK’nın Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı‘nda “kimyasal silah kullandığı” yönündeki iddialarıyla ilgili AA’ya açıklama yapmıştı. Shamdasani, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığı iddialarına yönelik, “Bize (OHCHR) bu yönde ulaşan bir bilgi yok” dedi. Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya da değinen Shamdasani, bölgedeki sorunun barış ve diyalog yoluyla çözülmesinden memnuniyet duyduklarını vurguladı.

DSÖ DE YALANLADI

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarık Jasareviç, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, El Cezire televizyonu muhabiri Barbara Bibbo’nun, “Türkiye’nin YPG/PKK’ya karşı kimyasal silah kullandığı” yönündeki ısrarlı soruları üzerine, DSÖ’nün de bu yönde bir bilgiye sahip olmadığını kaydetti.

PKK KARAR PROPAGANDASI DEVREDE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın dün “terör örgütü kimyasal silah kullanıp suçu silahlı kuvvetlerimize atmaya çalışacak” uyarısının hemen ardından terör örgütü, Avrupa’daki yayın organları aracılığıyla, ‘kimyasal silah’ yalanını devreye sokmuştu. Yeni Özgür Politika gazetesi ve örgütün sosyal medya hesapları TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’nda “kimyasal silah” kullandığı yalanını piyasaya sürmüştü.

AKAR UYARMIŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert Charles O’Brien ve beraberindeki heyeti kabulünden sonra Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin önemli açıklamalar yapmıştı. Akar şu uyarıda bulunmuştu: “Bölgede hızla değişen ve gelişen durum beraberinde birtakım sıkıntıları da getiriyor. Terör örgütünün kimyasal silah kullanıp suçu Silahlı Kuvvetlerimize atmaya, bununla ilgili bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler geliyor. TSK’nin envanterinde kimyasal silah olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ayrıca terör örgütünün sivillere yönelik yapacakları toplu saldırılarla da bölgede DEAŞ tehdidinin devam ettiğine yönelik bir algı oluşturmaya çalışacaklarına dair bilgiler de mevcut.”

Ayrıntılar gelecek…

‘Kimyasal silah kullanıp suçu TSK’ya atacaklar’