TTK Başkanı Yaramış hakkında suç duyurusu!

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) "Pişman olan darbeciler affedilmeli" diyen Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Ahmet Yaramış hakkında, "Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" ve "Görevi kötüye kullanma" isnatlarıyla suç duyurusunda bulundu.

TTK Başkanı Yaramış hakkında suç duyurusu!

Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış, katıldığı 15 Temmuz etkinliğinde “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dâhil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” demişti.

Sözleri büyük tepki çekince Yaramış, "Eğer Cumhurbaşkanımız isterse istifa ederim" ifadelerini kullanmıştı.

Yaramış'ın sözleri üzerine Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAYDER) Başkanı Muhammed Gömük, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Yaramış'ın sözleri için "15 Temmuz 2016’da FETÖ’cü teröristler ve ülkedeki diğer NATO unsurları tarafından gerçekleştirilen kanlı işgal girişiminin dönüm yılı olması hasebiyle manidardır" diyen Gömük, "Şahsın Türk milletinin öfkesini şaha kaldıran bu ihanet dolu beyanından sonra tüm kamuoyunda büyük bir gürültü kopmuş, FETÖ’cü teröristlere gösterilen bu aşırı sevgiden dolayı herkes hiddetlenmiş, millî duyarlılığı olan önemli kişiler ve siyasetçiler adı geçen maznunu sert dille eleştirmişlerdir" ifadelerini kullandı.

Gömük, suç duyurusuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Görüldüğü üzere maznun klasik bir durumu kurtarma çabasına girmiş ve hatta FETÖ ile hayatının her aşamasında mücadele ettiğini iddia etse de buna ilişkin somut bir örnek gösterememiştir. Nitekim şahsi araştırmamızda bu bağlamda bu veriye rastlayamadık. Ayrıca şahsın akademisyen olması onu ceza sorumluluğundan bağışık kılmaz, akademisyen kimliğini vurgulamış olması sadece maznunun kendini savunmada düştüğü acziyeti ve dolaylı suç ikrarını ortaya koymaktadır...

Hepimiz bilmekte ve kabul etmekteyiz ki FETÖ militanlarının her bizi azılı teröristtir; 15 Temmuz günü vatanın, milletin, devletin üstüne bombalar yağdırıp ölüm, kin ve nefret kusmuşlardır. Bu cani teröristlerin affının ağza alınması, hele ki bunun 15 Temmuz’un yıldönümünde yapılması, üstelik Türk Tarih Kurumu gibi konuyla alakasız bir kurumun başkanı tarafından yapılması asla kabul edilemez.

Söz konusu hâl ve şartları göz önünde bulundurup sosyal sorumluluğumuzu yerine getirerek Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış ad ve soyadlı şahıs hakkında “teröre bilerek ve isteyerek yardım etme” ve “görevi kötüye kullanma” isnatlarıyla Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği olarak suç duyurusunda bulunduk. Kamuoyunun bilgisine arz ederiz."

Türk Tarih Kurumu başkanlığına ‘İskilipli Atıf Hoca uzmanı’ atandı