TÜGVA hakkında suç duyurusu

Milli Demokratik Devrim (MDD) Hareketi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili iddialara ilişkin suç duyurusunda bulundu.

TÜGVA hakkında suç duyurusu

Milli Demokratik Devrim (MDD) Hareketi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ile ilgili iddialara ilişkin açıklama yaptı.

MDD Hareketi avukatlarından Önder Kırmızıtaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TÜGVA Kurucu Başkanı Bilal Erdoğan, TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, TÜGVA Yönetim Kurulu ve İstişare Kurulu Üyeleri hakkında “Görevi Kötüye Kullanma”, “Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Yollarla Elde Edilmesi ve İşlenmesi”, “Nüfuz Ticareti” suçlarını işledikleri iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 ‘YENİ BİR PARALEL DEVLET YAPILANMASI OLUŞTURULUYOR’

Başsavcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde, yeni bir paralel yapılanma oluşturulduğu belirtildi:

“Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) isimli vakıf aracılığı ile Türkiye'de yeni bir paralel devlet yapılanması oluşturulmaya çalışıldığı ve bu yapılırken çok çeşitli suçlar işlendiği son zamanlarda medyaya yansıyan bir çok haberle gözler önüne serilmiş olup bu sebeple anılı durumun ve suçluların tespiti ve cezalandırılması adına savcılığa başvuru zorunluluğu hasıl olmuştur.

667 sayılı KHK ile kapatılan FETÖ'cü İpek Eğitim ve Kültür Vakfı'na bağlı olan Gaziantep Zirve Üniversitesi'ne ait Gaziantep ilinde bulunan öğrenci yurdunun kayyumlar aracılığı ile hülle yöntemi ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlunun yönetiminde bulunduğu TÜGVA vakfına bedelsiz şekilde devrolunduğu Cumhuriyet gazetesinin 05.09.2018 tarihli haberi ile ortaya çıkmıştır. Yapılan devir hiçbir hukuki zemine sahip olmayıp Görevi Kötüye Kullanma suçunu oluşturmaktadır.

‘ERP SİSTEMİ VAKIF TARAFINDAN USULSÜZ KULLANILDI’

Bahse konu vakıf aracılığı ile devlette kadrolaşma iddiaları çok sayıda gazeteci tarafından dile getirilmektedir. Kurucusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan olduğu vakfın, maddi yarar sağlayarak nüfuz ticareti yoluyla ve ByLock benzeri kullandığı özel bir programla düzenlediği ve devletin çeşitli organ ve kademelerine aday kişilerin kişisel verilerinin bulunduğu listeler birçok gazeteci tarafından ele geçirilip sosyal medya yoluyla paylaşılmaktadır. “