Rakamları makyajladılar, tüketici güven endeksi arttı

Tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 arttı ve 82 puan olarak gerçekleşti. TÜİK’in güven endeksi hesaplamasında yaptığı değişiklikten bir gün sonra tüketici güveninde yaşanan artış dikkat çekti.

Rakamları makyajladılar, tüketici güven endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “tüketici güven endeksi” hesaplamasında dün duyurduğu değişiklik sonrasında endekste yukarı yönlü çok sert bir değişim oldu.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı; Ağustos ayında 79,4 olan endeks, Eylül ayında 82,0 oldu.

Hesaplama değişikliği öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi ise, eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 oranında arttı; Ağustos ayında 59,6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

İŞSİZ SAYISI VE TASARRUF ENDEKSLERİ ÇIKARILMIŞTI

TÜİK, “tüketici güven endeksi” hesaplamasında kullandığı dört alt endeksten ikisi olan “işsiz sayısı beklentisi” ve “tasarruf etme ihtimalini” hesaplamadan çıkardı. Açıklamada, değişikliğin “Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü’nün (DG ECFIN) tavsiyeleri doğrultusunda” yapıldığı belirtildi.

Bu endeksler yerine “geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu” ve “gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi” endeksleri hesaplamaya dahil edildi.

BİLİN NE YAPTI: RAKAMLARI MAKYAJLADIKTAN SONRA ARTIŞTAN SÖZ EDİLİYOR

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doçent Doktor Bilin Neyaptı konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:
Geçen ay itibariyle olan tüketici güven endeksini oluşturan 4 kalemin en kötü seyreden 2 kalemi atılıyor. Herşey 20 puan birden yükseliyor. Normalde 59,5 olan endeks 70 küsüre yaklaşıyor. Endeksin içindeki iki kalem (işssiz sayısı beklentisi ve tasarruf etme ihtimali) çok düşük ve bunları atarak ortalamayı yüksek seviyeye taşımış oluyorlar. En düşük seyreden 2 kalem çıkınca geriye dönük yeniden endeks çıkarılıyor. TÜİK bu kararı Avrupa Birliği’nin önerisi üzerine aldığını belirtse de ortaya çıkan endeks yorumu tümüyle aldatıcıdır.