Tüma. Cihat Yaycı bu kez gözünü Irak’a dikti

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Yaycı, ikinci kitabını çıkarıyor. Kitap iki hafta sonra raflardaki yerini alacak.

Tüma. Cihat Yaycı bu kez gözünü Irak’a dikti

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Orta Doğu’nun Önemi ve Irak’ta Yaşanan Savaşlar – 1990-2003 adlı yeni bir kitap yazdı.

Kitabın iki hafta sonra raflarda yerini alması bekleniyor.

Daha önce Doğu Akdeniz sorununa dikkat çeken, Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge Kavramı  adlı kitap çıkaran Yaycı, özellikle Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denklemine ilişkin kritik uyarlar yapmıştı.

Yaycı şimdi de Kozmoztar Yayınlarından çıkan kitabıyla bölgedeki sorunları aydınlatmayı sürdürecek.

HEM BİZİ HEM DE DÜNYAYI İLGİLENDİRİYOR

Kitabın arka yüzündeki tanıtımda şu ifadeler yer aldı:

“Doğu Akdeniz’in 21. Yüzyılın en keskin hesaplaşmasının yapılacağı bölge olacağını belirterek, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de derhal Mühnasır Ekonomik Bölge ilan etmesi ve Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair bir anlaşma yapması gerektiğini vurgulayan Dr. Cihat Yaycı’nın 462 bin kilometrelik Mavi Vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi ele aldığı “Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Kavramı” isimli eseri, çok bilinmeyenli Doğu Akdeniz ve Orta Doğu denkleminde köşe taşını oluşturmaktadır.

Mevcut politik ve siyasi eksende, stratejik ve kırılgan bir coğrafyada yer alan, enerji savaşları uğruna haritası her gün yeniden çizilen Irak ise uluslararası güçlerin stratejik çıkarlar peşinde koştuğu bir ülke konumundadır.

Nitekim, dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Edward Grey’in, 26 Mart 1911 tarihinde “Temel hedefimizi daima hatırda tutmamızın önemli olduğuna inanıyorum; bu da, Basra Körfezi’ndeki ve onu tamamlar nitelikteki Mezopotamya’daki İngiliz çıkarlarını korumaktır” ifadesi bölgenin tarihsel olarak ne denli önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

İşte tam bu noktada Irak; Musul, Kerkük ve Telafer gibi Türkmen şehirlerinin bulunması, sınır güvenliğimizin tesisi, zengin enerji hidrokarbon kaynaklarına sahip olması bakımından taşıdığı önem nedeniyle, Irak’ta yaşanan gelişmeler hem dünyayı hem de Türkiye’yi yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir.”

kitap