‘Tümamiral Soner Polat Anısına’ resim sergisi

Ankara'da Ressam Muharrem Pire, Sevgi Sanat Galerisi'ndeki kişisel resim sergisini 'Tümamiral Soner Polat Anısına' adadı.

‘Tümamiral Soner Polat Anısına’ resim sergisi

Ressam Muharrem Pire Ankara’da açacağı Mavi Vatan adlı 27. kişisel resim sergisini ‘Tümamiral Soner Polat Anısına’ adadı.

Yer: Sevgi Sanat Galerisi – Hilal Mahallesi, 673. Sk. No:21/A, 06550 Çankaya/Ankara

Tarih: 19 Şubat –  7 Mart 2020

MUHARREM PİRE KİMDİR?

1944 yılında Bulgaristan’da doğdu. Kepirtepe İlköğretmen Okulu’nda Selahattin Hüsnü Taran’ın, İstanbul Çapa İlk Öğretmen Okulu Resim Semineri’nde ise İlhami Demirci’nin öğrencisi oldu. 1966 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi ve beş yıl boyunca öğretmen okullarında resim-iş öğretmenliği görevlerinde bulunduktan sonra serbest sanatçı olarak çalışmaya başladı. Duvar dekoru (bakır,alçı,beton rölyef uygulamaları), reklam grafiği, yayıncılık, tiyatro afişleri, tiyatro dekorları gibi çeşitli alanlarda uğraş verdi.

Ödüllerinden bazıları: 1983’te Meteksan Desen Yarışması’nda ödül, 1987’de TBMM Milli Egemenlik ve Barış Yarışması Mansiyon ve 48. Devlet Resim ve Heykel Sergisi başarı ödülü, 1995’te ise The Pollock-Krasner Foundation Inc. tarafından bir fonla ödüllendirilmiştir.

Sanatçı 26 kişisel sergi açmış ve çok sayıda karma sergiye katılmıştır. Halen çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdürmektedir.